“Eşim başörtülüydü diye iç tehdit oldum”

Ergenekon davasında tanık olarak ifade veren Prof. Dr. Nevzat Tarhan TSK’da görevliyken vefat eden eşinin tesettürlü olması nedeniyle iç tehdit algılaması sınıfına sokulduklarını söyledi.

Tarhan, 28 şubat sürecinde Haydarpaşa GATA’da askeri hekim olarak görev yaptığını anlatarak, şunları kaydetti: ”1994 yazında Cumhuriyet Gazetesi’nde ‘GATA’da irtica’ şeklinde haber çıkınca denetimler başladı ve akabinde 35 öğretim üyesinin tayini çıktı.”

Kendinisinin tayin edildiğini ve bu tayine itiraz ettiğini anlatan Tarhan şöyle devam etti: ”O dönemde Genelkurmay 2. Başkanı Çevik Bir’di. Göreve iade edildikten sonra Haydarpaşa’nın komutanı Çetin Harmankaya ile görüştüğümde bana ‘Silahlı kuvvetler içinde emir komuta zinciri dışında bir odak var, sizi istemiyorlar, yaşam tarzınızı beğenmiyorlar’ dedi.

Rahmetli eşim tesettürlüydü. Bu, iç tehdit olarak algılanmak için yetiyormuş. Dönemin Genelkurmay Başkanı İsmail Hakkı Karadayı’nın sınıf arkadaşı İbrahim İşcan,da bana ‘Devlet içinde devlete rağmen, bir yapı var. Karadayı da o yapının içinde’ demişti.”

Islah Haber

 

 

Bir cevap yazın