ABD’nin Suriye politikası sadece seçime mi bağlı?

Konuyla ilgilenen herkesin artık ezberlediği bir cümle var: “Obama yaklaşan seçimler nedeniyle Suriye’de askeri operasyon istemiyor…” Doğru olmasına rağmen, aynı zamanda bazı önemli yanlış anlamalara açık bir bakış açısı bu.

Eğer başkanlık seçimleri bu kadar yakın olmasaydı ABD Suriye’de askeri operasyona “evet” der miydi? Washington’ın bütün Suriye hesapları seçim takvimi tarafından mı belirleniyor? Kısa cevap “hayır”.

Kanımca Obama yönetimi seçim takviminden bağımsız olarak Suriye’de askeri operasyon istemiyor. Bunun 3 temel nedeni var.

Birincisi Amerikan halkı Ortadoğu’dan bıkmış durumda. Halk kesinlikle yeni bir savaş istemiyor…

Washington’ın uzun dönemli dış politika stratejisinde Ortadoğu’nun rolü ciddi şekilde azalıyor. Yapılan stratejik hesaplar hep aynı yönde: ABD için 21’inci yüzyılda en ciddi askeri, ekonomik ve jeopolitik tehditler Ortadoğu’dan değil Asya’dan kaynaklanacak. Bu nedenle ABD’nin dikkatini çok daha yoğun bir şekilde Asya’ya kaydırması gerekiyor…

Obama için Suriye’den askeri açıdan uzak durmayı gerektiren ikinci neden Libya’daki şartların burada oluşmamış olması… ABD tek başına, yani Rusya ve Çin’e rağmen, hareket etmek istemiyor… 

Üçüncü ve son neden İran ile ilgili. Obama yönetimi çok iyi biliyor ki Suriye ile savaş İran ile askeri çatışma riski taşıyor…  ABD açısından Suriye’deki mezhep meselesi bu ülkeyi Libya, Mısır, Tunus gibi örneklerden ayırıyor. Nasıl ki Bahreyn konusunda ABD çifte standart uygulamak zorunda kaldıysa burada da Washington jeopolitik ve jeostratejik dengeler nedeniyle zor durumda kalıyor.

Sonuç olarak ABD Ortadoğu’da İran ile savaşmak istemiyor. İsrail, İran ve Suudi Arabistan arasındaki stratejik dengeleri bozacak radikal bir adım atmak istemiyor.

İşte bütün bu nedenlerle seçimler olmasa da ABD Suriye konusunda daha pasif kalmayı tercih ederdi diyebiliriz.

ÖMER TAŞPINAR

Yorumun tamamı için Sabah

 

 

Bir cevap yazın