Kamuda başörtüsü yasağı bu teklifle çözülür mü?

AK Parti, Anayasa’nın “din ve vicdan hürriyeti ve eğitim hakkı”na ilişkin maddelerde istediği değişiklikleri partilerin Anayasa Uzlaşma Komisyonu üyelerine sundu.

Star Gazetesi’nin haberine göre AK Parti, mevcut Anayasa’ya göre din eğitimi, özel kurumların din eğitimi yapması ve kamuda başörtüsü yasağını çözecek teklifler getirdi. Buna göre, din eğitimi devletin gözetimi altında yapılmak zorunda olmayacak. Cemaatler de din eğitimi verebilecek. Dini törenleri istedikleri gibi yapabilecek. Din hürriyeti hiç bir şekilde sınırlanamayacak. Böylece kamuda başörtüsü sorunu çözülecek. 

Fakat teklif maddelerini incelediğimizde mevcut durumdan ileri somut bir teklif olmadığını görebiliyoruz. Mevcut anayasada da başörtüsü yasağı yok fakat AYM kararı ve kılık-kıyafet yönetmelikleriyle özellikle kamu çalışanlarına dönük yasak uygulanıyor. Haliyle AK Parti’nin teklifiyle sorunun nasıl çözüleceği haberin iddiasının aksine anlaşılamıyor.

İşte habere göre AK Parti’nin teklifi:

Madde 14:

-Herkes din vicdan ve inanç hürriyetine sahiptir. Bu hak tek başına veya topluca açık veya kapalı olarak ibadet eğitim öğretim uygulama ve tören yapmak suretiyle dinini veya inancını yaşama açıklama din ve inancını değiştirebilme hürriyetini de içerir.

Men edilemez ve zorlanamaz

-Kimse ibadete dini uygulama ve törenlere katılmaya, dini inanç ve düşüncelerini açıklamaya zorlanamaz.

Ya da bunları yapmaktan men edilemez. Dini inanç, düşünce kanaatlerinden ve inancının gereklerini yerine getirmekten ya da getirmemekten dolayı kınanamaz, suçlanamaz ve farklı bir uygulamaya tabi tutulamaz.

-Devlet, eğitim ve öğretim alanındaki görevlerini yerine getirirken, eğitim ve öğretimin ana ve babanın dini ve felsefi inançlarına göre yapılmasını isteme hakkına riayet eder. Din kültürü ve ahlak öğretimi ilk ve orta öğretim kurumlarında okutulan zorunlu dersler arasında yer alır. Din eğitimi ve öğretimi kişilerin kendisinin küçüklerini ise kanuni temsilcilerinin isteğine bağlıdır.

Kimse eğitimden mahrum edilemez

Madde 16:

-Kimse eğitim öğrenim hak ve hürriyetinden mahrum bırakılamaz.

 -Temel eğitim bütün vatandaşlar için zorunludur ve devlet okullarında parasızdır.

Platform Haber

 

Bir cevap yazın