Mursi sürprizi, Mısır siyaseti şokta

Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi, Yüksek Anayasa Mahkemesi’nin feshettiği meclisi yeniden toplanmaya çağırdı.

Yüksek Askeri Konsey, Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin feshedilen meclisi toplantıya çağırması üzerine dün gece acilen toplantı düzenledi. Toplantı gece geç saatlere kadar devam ederken henüz askeri kanattan bir açıklama gelmedi.

El-Masri el-Youm, Askeri Konsey’deki kaynaklarına dayandırdığı haberinde, Mursi’nin kararının Askeri Konsey dahil herkes için sürpriz olduğunu belirtti.

Mısır devriminin öncülerinden 6 Nisan Gençlik Hareketi, Mursi’nin kararına desteğini ilan ederken Müslüman Kardeşler’in Hürriyet ve Adalet Partisi, Mursi’ye destek olmak için gösteri ve yürüyüş düzenlenmesi çağrısında bulundu. Çağrı sonrasında başta başkent Kahire’deki Tahrir Meydanı olmak üzere Mısır’ın farklı şehirlerinde gece geç saatlere kadar Mursi’ye destek yürüyüşleri düzenlendi.

Yüksek Anayasa Mahkemesi ise  “Yüksek Anayasa Mahkemesi’nin Meclis’in şu anki haliyle toplanmasını geçersiz kılan kararı, cumhurbaşkanı dahil herkes tarafından uyulması gereken bir karardır” demekle yetindi.

Mursi’nin kararına hukukçu ve siyasilerden tepki geldi. Mursi’nin kararını değerlendiren Anayasa Hukuku Profesörü İbrahim Derviş, “Mursi’nin kararı geçersizdir. Cumhurbaşkanının böyle bir yetkisi yok. Karar, anayasaya yapılmış bir darbedir” dedi. Mısır Meclisi Hukuk Komisyonu Başkanı Mahmud el Hudeyri ise kararı desteklerken, kararın anayasa hükümlerinin uygulanmasından ibaret olduğunu söyledi.

Müslüman Kardeşler’in Eski Genel Mürşid Yardımcısı Muhammed Habib ise Mursi’nin kararını “devrimci bir karar” olarak niteleyerek desteğini ilan etti.

Mursi’nin bu sürpriz kararı, uluslararası alanda da anında yankı buldu. el-Mısri el-Youm Gazetesi’nin Beyaz Saray kaynaklarına dayandırdığı haberine göre Amerika, Mursi’nin aldığı bu karar sonrasında Dışişleri Bakanı Hillary Clinton’un bir hafta sonra Mısır’a yapacağı ziyareti gözden geçirme kararı aldı.

YDH

 

 

Bir cevap yazın