Esad’ın etrafındaki çemberi daraltma operasyonu

Suriye’deki çatışmalar ve katliamlar masum sivil halk için krizin bedelini her geçen gün ağırlaştırıyor. Esad’ın silahlı rejim karşıtlarına dönük saldırılarının katliama dönüşmesi, gelinen noktada tüm çözüm ihtimallerini devre dışı bırakmışken, Annan yeni bir hamle daha yaptı. Şam ve Tahran ziyaretleri, Moskova’nın Esad rejimine silah satışını bir süreliğine askıya  alması gibi girişimlerin ise nasıl çözüm getirebileceği merak konusu.

Esad’ın çocukluk arkadaşı Cumhuriyet Muhafızları Komutanı Menaf Tlass’ın Paris’e kaçması ise Suriyeli muhalifler için yeni bir “karizmatik” lider bulunmuş olabileceği şeklinde yorumlanıyor.

Esad rejimini devirmeye ve ulusal geçiş hükümeti kurulmasına yönelik baskılar artarken Şam’dan da kritik bilgiler geliyor. 

Sabah Gazetesi’nin haberine göre Tlass’ın Paris’e kaçması, rejimin “çekirdek kadrosu”ndaki çözülmeyi gün ışığına çıkardı.

Esad’ın birinci halkasındaki asker, istihbaratçı, siyasetçi, işadamı ve dini kanaat önderleri yapılanmasının tıpkı Irak’ta Saddam döneminde olduğu gibi dağılma aşamasına geldiği belirlendi. Türkiye, İngiltere, Fransa ve Ürdün’e sığınan 22’si general 600 subaydan önemli bilgiler edinildi.

Buna göre Suriye Ordusu’ndan en az 20 general daha üçüncü bir ülkeye sığınmak için fırsat kolluyor. Ancak aileleri rejimin kontrolünde tutulduğu için ülkeden çıkamıyorlar.

Beşar Esad yönetiminin birinci halkasında bulunan ve rejimle bağı koparılmaya çalışılan isimler arasında Esad ailesinin para trafiğini yöneten işadamı kuzeni Rami Mahluf, Sünni kökenli Suriye istihbaratı El Muhaberat Genel İstihbarat Direktörü Sünni Ali Memlük, yine Sünni kökenli El Muhaberat Siyasi Güvenlik Direktörü Diyb Zeytun, Suriye Alimler Birliği Başkanı Muhammed El Sabuni, Kürt Din Adamı Muhammed Murat El Haznevi gibi isimler bulunuyor.

Üst düzey subayların verdiği bilgiye göre Beşar Esad, en son Mart 2012’de Şam dışına çıkabildi. Bunun haricinde bütün hayatını Sarayı ve Parlamento arasında geçiriyor. Esad’ı Cumhuriyet Muhafızları ile başında Mahir Esad’ın bulunduğu Şebbiha örgütü koruyor. Hakkında kuşku oluşan üst düzey isimlerin tamamı da infaz ediliyor.

İddiaya göre Şam ve İdlib hapishanelerinde bir dönem Esad ailesine yakın olan ancak hareketlerinden şüphelenilen 50’nin üzerinde üst düzey isim bulunuyor. Menaf Tlass’ın da bir şüphe üzerine takibe alındığı, bunu fark eden Tlass’ın çareyi kaçmakta bulduğu belirtildi.

Para kaynakları tükenen Esad’ın başta Kıbrıs Rum Kesimi olmak üzere Avrupa Bankaları’na daha önce para gönderen işadamlarına “servetinizi geri getirin” emri verdiği anlaşıldı. Ancak hem uluslararası ambargo hem de Avrupa ve Rum Kesimi’ndeki ekonomik kriz nedeniyle paralar getirelemedi. Kasasındaki para ancak yıl sonuna kadar yetecek olan, son iki aydır da altın stoklarını kullanan Esad’ın sadece İran ve Rusya’nın desteği ile ayakta kalmaya çalıştığı belirlendi.

Platform Haber

 

 

Bir cevap yazın