Davutoğlu Ortadoğu satrancında “emekli at”a mı oynuyor?

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, makamının en sıkıntılı günlerini şu sıralar yaşıyor olsa gerek. Malum, “komşularla sıfır sorun” politikasına yönelik kritikler en aşındırıcı boyutuna ulaşmış durumda.

Kısa vadede düzlüğe çıkma ihtimali pek gözükmediği gibi, “uçak” meselesinin daha dallanıp budaklanması da mümkün.

Başbakan Erdoğan’ın Davutoğlu’na olan güveni devam ediyor ve bu başlıbaşına belirleyici ama doğal olarak bu sıkışık sürecin Davutoğlu’nun iç siyasetteki yerine yönelik bakışları keskinleştiren etkisi de mevcut.

Ancak AKP’ye omuz veren tüm bileşenlerin aynı duygu ve düşünceleri paylaşmadığı da bir gerçek.

Ahmet Davutoğlu’nun Suriye noktasında en yakın çalışma arkadaşı ABD’li mevkidaşı. Yani Hillary Clinton. Başkan Obama ile Başbakan Erdoğan arasında telefon trafiğinin-imâlardan anlaşıldığına göre-Suriye nedeniyle kesildiğini söyleyen Amerikalılar bile Davutoğlu ile Clinton arasındaki temasın açık ve güçlü olduğunu belirtiyor.

Zaten bu ayın 6’sında Hillary Clinton’un tüm dünyanın tüylerini diken diken eden, Çin ve Rusya’ya yönelik, “bedelini ödemeliler” sözü bir tek Ahmet Davutoğlu tarafından “daha ileri” götürüldü; “Destek veren rejimleri (Rusya, Çin ve İran oluyor.) izole etmeliyiz” dedi! Diplomasi skalasında bu cümleler hayli büyük puntolar ifade ediyor.

Ayın 18’inde Putin ile görüşecek Başbakan Erdoğan aynı çizgiyi tekrarlar mı bilinmez.. Ama bilinen şu ki, herkesin sonucunu beklediği ABD seçimleri nasıl bitirse bitsin, Hillary Clinton Dışişleri Bakanı olmayacak.

www.iyibilgi.com

 

Bir cevap yazın