Arakan’da zulüm had safhada

Güneydoğu Asya ülkesindeki Myanmar’da yaşayan Arakan (Rohingya) Müslümanlarının çilesi büyüyor.

Budist çetelerin son saldırılarıyla bir kez daha katliamlar yaşayan, uzun yıllardır baskı ve zulüm altında yaşayan Arakanlar, şimdi de topluca sürgün edilme tehlikesiyle karşı karşıya..

Myanmar Devlet Başkanı Thein, Arakan Müslümanlarının ülkeden sınırdışı edilmesi ve Birleşmiş Milletler tarafından yürütülen mülteci kamplarına gönderilmesi gerektiğini söyledi.

Eski cunta lideri, dünyanın en çok baskı gören azınlıkların biri olan Arakan Müslümanları için bu sürgünü “tek çözüm” olarak niteledi. Myanmar lideri, bir milyondan fazla Arakanlı’yı, “herhangi bir üçüncü ülkenin kabul etmesi durumunda” göndereceklerini söyledi, “Bu bizi düşündüğümüz çözüm yolu” dedi.

Birleşmiş Milletler Mülteci Komsiyonu, Perşembe günü yaptığı açıklamada Myanmar Devlet Başkanı’nın yaptığı sınır dışı etme önerisinin kabul edilemez olduğunu söyledi.

Komisyon Başkanı Antonio Guterres, Devlet Başkanı’nın mülteci kamplarına yerleştirme fikrinin sadece ağır şartlarda ve mecbur kalındıkça yaralanıldığını söyledi..

BM yıllardır ayrımcılığı uğrayan, hareket ve arazi hakları kısıtlanan, eğitim ve kamu hizmetlerine ulaşamayan Arakan halkının vatansız bırakıldığına dikkat çekti.

Devlet Başkanı Thein ise internet sitesinde yaptığı açıklamada Antonio Guterres’e cevap olarak, Arakanlıların ülkesinde illegal bir şekilde bulunduğunu söyledi. Ayrıca Thein, Arakanlıları kendi etnik unsurlarından biri olarak görmediklerini belirtti.

Arakan Müslümanları yıllardır Myanmar hükümeti tarafından uygulanan sistematik baskı karşısında teknelerle kaçmaya çalışıyor. En önemli kaçış noktalarından biri olan Bangladeş ise, ülkede çok fazla Myanmarlı mülteci olduğu gerekçesiyle onları baskı gördükleri ülkeye geri gönderiyor.

Press Medya

 

 

Bir cevap yazın