Suriye’de kriz, Hama’da katliam…

Suriye’de Mart 2011’de protesto gösterileriyle başlayan ayaklanmalara Esad rejiminin şiddetle yanıt vermesi, bazı muhalif grupların da süreci silahlı mücadeleye dönüştürmesi ve bazı devletlerin halkın meşru talepleriyle başlattığı protestolar üzerinden bölgesel hesaplara girişmesi, Suriye halkının ödediği bedeli her geçen gün ağırlaştırdı.

Hama’da dün gerçekleştirilen ve 200 kişinin hayatını kaybettiği yönündeki haberlerle birlikte Suriye’de iç savaş halini alan kanlı süreçte bugüne kadar 16 bin kişi hayatını kaybetti.

Muhaliflerin görü tanıklarına dayanarak verdiği bilgiye göre, askeri birlikler isyancıların eline geçen Tremse adlı köye helikopter ve tanklarla saldırdı. Ardından hükümet yanlısı Şebiha milislerinin köye girerek katliam yaptığı öne sürülüyor.

Hama Devrim Liderlik Konseyi Tremse’de ölenlerin çoğunun siviller olduğunu duyurdu. Şam, Hama ve İdlib’de saldırıyı protesto etmek amacıyla eylemler düzenlendiği haber veriliyor.

Birleşmiş Milletlerin Suriye’ye 22 Temmuz tarihine kadar mühlet verdiği ve askeri müdahale ihtimalinin masada bulunduğu bir vasatta ülkede şiddetin tırmandırılması sivil ve savunmasız insanların hayatını riske atarken, Esed rejimi sonrası için yapılan hesaplar ise bir türlü netleştirilemiyor.

Bir yandan, iki başını ABD ve Rusya’nın çektiği bloklar arasındaki örtük güç savaşımı Suriye’deki krizi ve çözümsüzlüğü derinleştirirken, diğer yandan da Esad rejiminin akıbetine ilişkin siyasi ve askeri temaslar devam ediyor.

Platform Haber

 

Bir cevap yazın