Suriye’deki durum iç savaş statüsüne alınıyor

Suriye’de çatışmalar başkent Şam çevresinde de şiddetlenirken, Kızılhaç ülkede yaşanan şiddetin ‘iç savaş’ olarak nitelenebileceğini kaydetti. Bu sıfatın kullanılması, tarafların savaşlarda sivillerin korunmasına yönelik Cenevre Sözleşmesi’ne aykırı davranmaları durumunda, yargılanabileceği anlamına geliyor.

Ülkede gerilim tırmanırken, BM özel elçisi Kofi Annan Moskova’da Rus Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile görüşecek.

Annan’ın Lavrov’dan siyasi bir geçiş dönemi sağlanabilmesi için Şam yönetimine baskı ve telkinde bulunmasını isteyeceği tahmin ediliyor.

Rusya şimdiye dek Şam yönetimine karşı sert adımlar atılmasına direnmişti. Moskova yönetimi, ülkedeki şiddet konusunda da muhaliflerin rolüne dikkat çekiyor.

Suriyeli muhalif eylemciler ise, Şam’da hükümet kuvvetlerinin Özgür Suriye Ordusu üyelerine karşı giriştikleri çatışmalarda tank ve topçu bataryaları kullandığını bildiriyor.

Çatışmalar başkentin güneyindeki Tadamon ve Midan semtleri ile civarda Filistinli mültecilerin yaşadığı kamplara odaklanıyor.

Bölgede yaşayanların ateş altında kalmamak için kaçmaya çalıştığı haber veriliyor.

Eylemciler geçen yıl Mart’ta hükümet aleyhtarı eylemlerin başlamasından bu yana başkent Şam çevresinde ilk kez bu kadar ciddi çatışmalar olduğunu kaydediyor.

Ancak tüm bu bilgileri bağımsız kaynaklardan doğrulamak mümkün değil.

Savaş suçu statüsü

Bununla birlikte Kızılhaç’ın ülkede iç savaş yaşandığını ilan etmesi, çatışmalarda önemli bir dönüm noktası.

Kızılhaç, Suriye’de 16 aydır devam eden şiddette, şimdiye dek İdlib, Humus ve Hama ile çevresini ‘çatışma bölgeleri’ olarak kabul ediyordu.

Ancak son yapılan açıklamada, ülkedeki çatışmaların iyice yayılması dolayısıyla, artık durumun bir iç savaş olarak görülebileceği kaydedildi.

Böylece sivillere zarar veren şiddet olaylarında, sorumluların ‘savaş suçları’ iddiasıyla yargılanmasının önü açılıyor.

Cenevre Sözleşmesi uyarınca sivillere saldırıların yanı sıra, sağlık görevlilerine saldırılar ve su ve elektrik gibi temel hizmetlerin hedef alınması da suç kapsamına giriyor.

Suriye hükümeti ise çatışmalarda ağır silah kullanıldığı suçlamalarını reddediyor.

Birleşmiş Milletler Perşembe günü Tremse Köyü’ne gerçekleştirilen saldırıda ağır silahlar kullandığını kaydetmişti.

Şam, BM ve Arap Birliği elçisi Kofi Annan’ı ‘acele’ yorum yapmakla suçlayarak, operasyonda sadece zırhlı askeri nakil araçları ve hafif silahların kullanıldığını belirtti.

Açıklamada olayın katliam değil, silahlı çatışma olduğunu ve sadece 37 kişinin hayatını kaybettiğinin kaydedildiği ifade edildi.

Beşar Esad hükümeti aleyhinde başlayan eylemler ve bunu izleyen çatışmalarda şimdiye dek 16 bin kişinin yaşamını yitirdiği tahmin ediliyor.

BBC Türkçe

 

 

Bir cevap yazın