“Terörle Mücadele” Artık İsrail’den Soruluyor!

Birleşmiş Milletler Sekreterliği’ne üst düzey güvenlik konularında bilgi sağlayan Terörle Mücadele Komitesi İcra Müdürlüğü (CTED) koordinatörlüğüne İsrailli David Scharia getirildi. Bu atamayla ilk defa İsrailli bir isim BM’de üst düzey bir göreve getirilmiş oldu.

David Scharia’nın terörle mücadele çabaları konusunda 15 ülkeden oluşan Güvenlik Konseyi’ne tavsiyelerde bulunmakla görevli 12 uluslararası hukuk uzmanından oluşan bir ekibi denetleyeceği bildirildi.

İsrail’in BM büyükelçisi Ron Prosor, “önceliklerimden biri, Kutsal Topraklar’dan daha fazla parlak zihni İsrail’in yeterince temsil edilmediği BM’ye getirmektir” dedi.

43 yaşındaki Scharia’nın son altı yıldır BM’de hukuk uzmanı olarak çalıştığı, daha önce, İsrail Başsavcısı ve Yargıtay Bölümü’nde kıdemli yardımcısı olarak görev yaptığı bildirildi. Scharia ayrıca İsrail Adalet Bakanlığı ve Bakanlıklar Arası Terörizmle Mücadele Komitesi başkanı olarak da görev yaptı.

Atamayı değerlendiren Washington Post, kararın “Birleşmiş Milletler’de üst seviyelere ulaşması çok nadir olan İsrailliler açısından dikkate değer” olduğuna vurgu yaptı.

Örgüt’ün “İsrail’in doğumına yardım ettiğine, ancak son dönemde ilişkilerin ihtilaflı olduğuna” dikkat çekilirken, BM bünyesinde çalışan 124 İsrailli’nin barış görüşmelerinde aracılık, insani yardım koordinasyonu ve uluslararası güvenliğin korunması gibi hassas siyasi konularda üst saflarda yer alan olmadığı işaret edildi.

Islah Haber

 

Tagged

Bir cevap yazın