Suriyeli Muhalifler 7. madde için BM’ye gitti

Suriye Ulusal Konseyi temsilcileri, New York’a Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi üyelerini Suriye hakkında bilgilendirmek için gittiler. Burada yaptıkları basın toplantısında 7. maddenin acilen yürürlüğe girmesini istediler. Bu madde BM ülkelerinin silahlı güçlerine herhangi bir ülkedeki soruna müdahil olma hakkı tanıyor.

Ulusal Konsey heyeti, şiddetin son iki haftada azalacağı yerde had safhaya ulaştığını, Güvenlik Konseyi’nin Suriye’de demokratik geçişi desteklediğini, ama yapılanların yeterli olmadığını vurgulayan heyet: “Esad rejimi ölümcül tavrını, Annan Planı’na rağmen devam ettiriyor, biz kesinlikle artık 7. maddenin uygulanmasına geçilmesi taraftarıyız. Özel temsilci Annan’ın çabalarını takdirle karşılıyoruz, ancak bu plan Esad’ı durdurmaktan uzak kaldı” dedi.

“7. maddenin Güvenlik Konseyi’nden onay alamaması Suriye halkı tarafından ‘Sizin için yapabilecek bir şeyimiz yok, kavgaya devam edin’ şeklinde algılanacaktır” diyen, Kodmani, Güvenlik Konseyi üyelerinin Suriye halkını şiddetten kurtarmanın dışında her hangi bir plan üzerinde durmalarının işi akıntıya bırakmak olacağını söyledi ve Esad rejiminin son yaptıkları ile Rusya’yı utandırdığını düşündüğünü sözlerine ekledi.

 Najib Ghadbian: Kavga her geçen gün Esad’ın evine daha da yaklaşıyor 

“Özgür Suriye Ordusu kendini rejimin şiddetinden korumak üzere oluşmuştur. Sokaklarda demokratik protesto eylemi yapan halkın üzerine ağır silahlarla saldıran ve bir çok sivil insanın ölümüne sebep olan Hükümet politikaları bu oluşumun sebebidir” diyerek Suriye’deki gelişimi özetleyen Suriye Ulusal Konsey üyesi Najib Ghadbian, bir ülkenin generalinin başka bir ülkeye iltica etmesinin basit bir sorun olmadığının altını çizdi ve Suriye hükümetinin Cumhuriyet Muhafızları Ordusu’nun generalinin, şiddet yanlısı olmak yerine bir başka ülkeye sığındığını hatırlattı.

“Humus’ta edindiğimiz bilgilere göre 400 civarında yaralı var ve biz bunlara ulaşamıyoruz. Şam’da da aynı durum sözkonusu. Ama herşeye rağmen bilinmeli ki, kavga her geçen gün Esad’ın evine biraz daha yaklaşıyor” diyen Ghadbian, “Rusya’dan pozitif anlamda bir umut beslemiyoruz. Güvenlik Konseyi’nde Rus temsilci dışında İngiliz ve Fransız temsilciler ile de görüştük. Eğer Güvenlik Konseyi’nden bir sonuç alamayacağımıza inanırsak Birleşmiş Milletler dışında başka çözüm seçeneklerini araştırırız. Acilen Suriye halkının rejimden korunması lazım” ifadelerini kullandı.

CNN Türk

 

 

Bir cevap yazın