Danıştay: Din kültürü ders herkese zorunlu

Danıştay daha önce verdiği kararların aksine, AHİM kararları doğrultusunda Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersinin müfredatının değiştiği gerekçesiyle bu yönde açılan davayı reddetti.

Radikal’de yayımlanan habere göre Avukat Kazım Genç, Danıştay’ın yeni yapısı nedeniyle artık bu tür davaların vatandaşın aleyhine sonuçlandığı görüşünü savundu.

Eskişehir’in Odunpazarı ilçesinde yaşayan Hüseyin El, 2009 yılında eşi ve çocuğunun hiçbir dini inançları olmadığını belirterek, nüfus müdürlüğüne başvurup nüfus cüzdanlarının din hanesindeki ” İslam ” hanesini sildirdi. Ardından ilkokulda okuyan kızı Nazlı Şanlı El’in Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersinden muaf tutulması için İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne başvurdu. Ancak başvurusu reddedildi. Bunun üzerine avukatı Esra Başbakkal Kara aracılığıyla Ankara 1. İdare Mahkemesi’ne başvurarak verilen kararının iptalini istedi.

Ankara 1. İdare Mahkemesi de AİHM ve Anayasa Mahkemesi kararına vurgu yaparak Nazlı Şanlı El’i din dersinden muaf tuttu. Kararda mevcut Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersinin bu içeriği ile zorunlu tutulmasının hukuka uygun olmadığının da altı çizildi. Küçük Nazlı, bu karar üzerine 4, 5 ve 6. sınıfın ilk döneminde din dersine girmedi.

Yerel mahkemenin kararını Milli Eğitim Bakanlığı ve Eskişehir Valiliği temyiz etti. İdare, kitaplarda belirtilen eksikliklerin giderildiğini, bu nedenle kararın bozulmasını istedi. Danıştay 8. Dairesi, idare mahkemesinin kararını bozdu. Dosya yeniden görülmek üzere idare mahkemesine yollanırken, Danıştay kararı geçen şubat ayında, yani okullarda ikinci dönemin başladığı sırada idareye tebliğ edildi. Ancak aile, yargı sürecinin tam anlamıyla sonuçlanmadığı gerekçesiyle çocuğunun din dersine girmesine izin vermedi. Bunun üzerine Nazlı, din dersinden not alamadığı için sene sonunda karnesini alamadı.

İl Milli Eğitim Müdürü Erdoğan Ayata, öğrencinin sınıfını geçip geçmediğinin belli olmadığını söyledi. Ayata Milli Eğitim Bakanlığı ‘ndan görüş beklediklerini belirtti.

 

Bir cevap yazın