Şam’da çatışma, BM’de çatışma

Aralarında Devlet Başkanı Beşar Esad’ın eniştesi ve Genelkurmay başkan yardımcısı Asıf Şevket’in yanı sıra, savunma bakanı Davud Raja ve kriz yönetimi sorumlusu Hasan Türkmeni’nin de bulunduğu üst düzey bazı yetkililerin öldüğü saldırı sonrası Şam’da çatışmalar sürüyor.

Suriye Genel Devrim Konseyi, sabah erken saatlerinden bu yana Şam’ın Meze semtinde Esad’a bağlı birlikler ile Özgür Suriye Ordusu arasında şiddetli çatışmaların yaşandığını ve bölgede şiddetli patlamaların meydana geldiğini duyurdu. Tankların, ağır silahların ve helikopterlerin bölgeye nakledildiği ve çatışmaların kentin güneydoğu ve kuzeybatı kesimlerinde yoğunlaştığı bildiriliyor.

Kobani muhalif Kürtlerin eline geçti

Halep’e bağlı Kobani’nin ise halkın kendi imkanları ile kurduğu sivil savunma komitelerinin yönetimine geçtiği duyuruldu. Kürt yetkililer, savaşın Kürdistan bölgesine ulaşmasını engellemek amacıyla böyle bir tedbir alındığını bildirdi.

BM’de Rusya ve Çin’den veto!

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde ise İngiltere tarafından sunulan karar tasarısıbir kez daha Rusya ve Çin’in vetosuna takıldı.

ABD, Fransa, Almanya ve Portekiz tarafından da desteklenen tasarıda ağır silah kullanmaya devam etmesi, 10 gün içinde kent ve kasabalardan birliklerini çekmemesi halinde Suriye rejimine yaptırımlar öngörüyordu.

Tasarıda ayrıca BM Suriye Özel Temsilcisi Kofi Annan’ın 6 maddelik barış planının Birleşmiş Milletler Şartı’nın 7’nci bölümü kapsamına alınması isteniyordu. Birleşmiş Milletler Şartı’nın 7’nci bölümü, Güvenlik Konseyi’nin barış ve güvenliği sağlamak adına askerî müdahaleye başvurmasının önünü açıyor.

ABD: Başka yollara yoğunlaşacağız

ABD’nin Birleşmiş Milletler nezdindeki büyükelçisi Susan Rice  alınan BM Güvenlik Konseyi’nin “tam anlamıyla başarısız olduğunu” açıklayarak Devlet Başkanı Beşar Esad’a karşı Konsey dışında yollara başvuracağını duyurdu. Rice “Durum kötüleşirken rejimin kendi halkına karşı kimyasal silah kullanabilecek olması hepimizi endişelendirmektedir” ifadelerini kullandı.

Platform Haber

 

 

 

Bir cevap yazın