Arıboğan: Şam saldırısı ABD planı olabilir

Başkent Şam’da üst düzey yetkililere yönelik gerçekleştirilen ve Esad rejimine ciddi bir kayıp verdiren bombalı saldırıyla ilgili tartışmalar sürüyor. Konuyla ilgili Akşam’da bir yazı yazan Deniz Ülke Arıboğan, saldırının taktik açıdan sıradan bir eylem olmadığını ve siyasi sonuçları bakımından da çok önemli göründüğünü söyledi.

“Suriye meselesinin başından beri çok yoğun bir dezenformasyon bombardımanı var ve neler olduğunu bu yüzden tam olarak bilmek mümkün değil.” diyen Arıboğan, Şam saldırısının ‘ABD merkezli olarak planlandığı yönünde’ bir iddia ortaya attı. Sonuçlar üzerinden fail bulma metoduyla bu sonuca vardığını söyleyen Arıboğan iddiasıyla ilgili şunları yazdı:

1- Eylemin en önemli neticesi yaklaşık 20 bin insanın hayatını kaybettiği bu süreçte psikolojik üstünlüğü rejimin sahiplerinden muhaliflere geçirmesi oldu. Rejimin sertliği ve gücü karşısında kendisini çaresiz hisseden kitleler gücün el değiştridiğini gördüğü anda güce doğru meyilleneceklerdir… Rejimin bütün güvenlik sistemini bir hamlede çökerten böyle bir eylem büyük bir umut kaynağı olacaktır. Sokakların kalabalıklaşması ve çatışmaların şiddetlenmesi bu noktadan sonra kaçınılmazdır.

2- Bir süredir Birleşmiş Milletler’i ve diğer uluslararası girişimleri kitleyen Rusya’nın en ağır imaj darbesini bu saldırıyla aldığı söylenebilir.. İçeride Rusya’nın yeterli korumayı sağlayamayacağı fikri pompalanacaktır. Rusya kendi arka bahçesinde Suriye üzerinden vurulmuştur.

3- Saldırının etkisiyle rejimin çok ağır bir karşılık vermesi beklenmelidir… Bu sivil can kaybının artmasına ve rejimin ne kadar cani olduğunun dünya kamuoyuna bir kez daha sergilenmesine vesile olacaktır…  Rusya burada da ciddi bir imaj kaybına uğrayacak ve kitlesel katliamı savunan bir ülke konumunda kalacaktır. Batı açısından süreç kazan- kazan durumuna gidebilir…

4- Saldırı Besar Esad’a ve çekirdek ailesine bir mesaj olarak da algılanmalıdır. Ülkeyi terk etmesi için kendisine hala açık bir kapı bırakılmaktadır. Esad’ın kendisine sığınma hakkı veren bir ülkeye gitmesi mümkündür. Kanımca süreç hızlanacaktır.

5- Olayın Türkiye’yi ilgilendiren bölümüne gelirsek kanımca Putin – Erdoğan görüşmesi öncesi pozitif ortamı ortadan kaldırmak ve Suriye konusunda Rus – Türk ittifakıyla bir gelecek tasarımının önüne geçmek arzu edilmiştir. Görüşme zemini saldırının zamanlaması neticesinde ortadan kaldırılmış ve gergin bir atmosfer oluşmuştur…

6- Son olarak, saldırı istihbarat servislerinin desteğiyle planlanmış küresel bir operasyondur. Eylemin stratejik planlaması muhaliflerin ya da yerel örgütlerin kapasitesinin çok üzerindedir…

Yazının tamamı için Akşam

 

 

Bir cevap yazın