Akyazı’da 283. hafta

Her yıl temmuz ayının ilk günlerinde hatırlanan iki katliamın gerçek sorumluları bugün hala ortaya çıkarılamamıştır. Sivas olaylarını planlayanlar ile Başbağlar katliamını planlayanlar aynı karanlık güçler olmasına rağmen maalesef Sivas katliamına gösterilen ilgi Başbağlar katliamına gösterilmemiştir. Aradan geçen 19 yılda Sivas olayları bahanesiyle Müslümanlar hedef yapılmış, çok sayıda masum insan yıllarca cezaevinde tutularak tam bir hukuk skandalı yaşanmıştır.

Sivas olaylarını siyasi çıkarları için kullanan laik-kemalist çevrelerin İslam düşmanlığı yapmalarına çanak tutulmuş ve bir nevi intikam alınmaya çalışılmıştır.33 sivilin katledildiği Başbağlar katliamı ise uzun süre kamuoyundan gizlenmeye ve unutturulmaya çalışılmıştır. Bilindiği gibi 5 temmuz 1993’te Erzincan’ın Kemaliye ilçesine bağlı Başbağlar köyüne PKK militanları tarafından saldırı düzenlenmiş ve ezan okunurken camiye giren cemaat dışarı çıkarılarak erkekler kurşuna dizilerek şehid dilmişlerdir.

Katliamın sorumluluğunu daha sonra PKK üstlenmiş ve Sivas’ın intikamının alındığı söylenmiştir. Aradan geçen 19 yıla rağmen olayın arka planındaki gizlilik hala açığa kavuşmamış ve failler yakalanamamıştır. Başbağlar şehitlerini bir kez daha rahmetle anıyor ve katillerin biran önce tespit edilip yakalanmasını, hukuk önünde hesap vermesini bekliyoruz.

Diğer yandan başörtüsüne karşı alerjisi olan kamu yöneticilerinin işgüzarlıkları devam etmektedir. Bursada yaşanan son olayda bu kez bir bayan sporcu başörtülü fotoğraf verdiği gerekçesiyle lisans belgesi alamamıştır. Uzak doğu sporlarından olan Wushu lisansı almak için Bursa Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü’ne giden başörtülü Zeynep Aksoy’a, “Yönetmelik gereği başörtülü fotoğrafı kabul edemeyiz” cevabı verilmiştir. Yasakçı kafa yapısının hukuk tanımazlığının bir göstergesi olan bu uygulamanın derhal sona ermesini ve sorumlular hakkında gerekli işlemlerin başlatılmasını istiyoruz.

Meclis tatile girmesine rağmen yeni anayasa çalışmalarının tatilde de devam edeceği meclis başkanlığınca ifade edilmiştir. Umarız öyle olur ve yeni anayasa metni 2012 yılı bitmeden meclis genel kuruluna gelir. Aksi halde halkımızın büyük umut bağladığı özgürlükçü ve sivil anayasa için yıllarca beklemeye tahammülümüzün kalmadığını siyasiler iyi bilmelidir.

Gelecek hafta cumartesi saat 21:30’da buluşmak üzere Allah’a emanet olunuz.

Akyazı Adalet ve Özgürlükler Platformu Adına

Mazlumder sözcüsü

Burhan CİMŞİT

 

Bir cevap yazın