Akyazı’da 285. hafta eylemi

Kuran, rahmet, mağfiret ve bereket ayı olan Ramazan’a bizleri ulaştıran Rabbimize hamd ediyoruz. Yeryüzünün her köşesinde Ramazan sevinci yaşayan tüm müslümanların bu mübarek ayını tebrik ediyoruz. Ne yazık ki hemen yanı başımızdaki Suriyeli kardeşlerimiz olmak üzere İslam dünyasında oluk oluk kan akıyor, mazlumların feryadı yükseliyor ve müslümanlar büyük acılarla ramazanı karşılıyor. Emperyalistlerin talan ettiği coğrafyamızın mazlum ve mustazaf halklarına selam gönderiyoruz. Rabbimiz mübarek ramazan ayı vesilesiyle güçlerimizi birleştirsin, zalimler karşısında ayaklarımızı sabit kılsın. Başta Suriye olmak üzere İslam dünyasının her köşesinde zalim ve kafir egemenlerin şehid ettiği kardeşlerimize rahmet ve mağfiret niyaz ediyoruz. Tüm yokluklara rağmen onurlu bir şekilde direnişlerini sürdüren kardeşlerimize Rabbimiz aydınlık zaferler nasip etsin, onları zulüm ve cinayetlerden biran önce kurtarsın.

Ülkemizin etrafındaki ateş çemberi büyürken, iç siyasi gelişmeler arasında darbecilerle mücadele konusu yeni bir boyut kazanıyor. Meclis darbe ve muhtıraları araştırma komisyonunun 28 Şubat alt komisyonu tarafından o dönemde görev yapan siyasetçi, asker ve bürokratların hesap hareketlerini incelemesiyle ilgili BDDK ve TMSF’den bilgi istendi. Böylece 28 Şubatçıların banka hesap hareketlerinin incelenerek gizli kalan bazı sırların aydınlatılması ve ne tür çıkar ilişkileri sonucunda darbecilerle işbirliği yapıldığı açığa kavuşabilecek.

Darbe finansmanının izini süren meclis komisyonu aynı zamanda kara para trafiğini de çözebilecek önemli bir fırsatı yakalamasına rağmen BDDK yönetimi komisyonun talebine olumsuz cevap vererek 28 Şubatçıların banka hesap hareketlerine dair bilgileri vermeyeceklerini bildirmiştir. BDDK’nın bu konuda dayanak yaptığı bankacılık kanununun biran önce değiştirilerek darbecilerin kirli ilişkilerini deşifre olmasını ve yargılama sürecini etkileyecek önemli delillerin ortaya çıkarılmasını talep ediyoruz. Hangi siyasetçilerin istifaya zorlanarak Refahyol hükümetinin düşürüldüğü ve bunun karşılığında nasıl ödüllendirildikleri ancak banka hesap bilgilerinin elde edilmesiyle mümkün olabilecektir. Dolayısıyla meclis komisyonunun istediği bilgilerin BDDK yönetimi tarafından “sır” gibi gerekçelerle verilemeyeceğine dair bahanelerin hiçbir hukuki dayanağı olamaz. Hiçbir sır, darbecilerle işbirliği yapmayı haklı gösteremez.

Rahmet ayı ramazanın İslam ümmetine hayırlar getirmesini, yoksullar ve zenginler arasındaki engelleri kaldırmasını temenni ediyor, Rabbimizden bizleri Kuran’ın aydınlığında yaşanacak nice ramazanlara eriştirmesini niyaz ediyoruz. Ramazanınız mübarek olsun.

Gelecek hafta Cumartesi 12:30’da buluşmak üzere Allaha emanet olunuz.

AKYAZI ADALET VE ÖZGÜRLÜKLER PLATFORMU ADINA

MAZLUMDER SÖZCÜSÜ

İRFAN ALEMDAR

 

Bir cevap yazın