Akyazu 279. hafta eylemi

İslam dünyasının kanayan yarası haline gelen Suriye’deki katliam ne yazık ki artarak devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde Humus yakınlarındaki Hula’da kadın ve çocuklardan oluşan masum sivilleri canavarca katleden Esad’ın askerleri şimdi de Hama’da yeni bir katliam yaptı. Tanklar ve toplarla Müslüman bir halkın katledilmesine sessiz kalan ve harekete geçmeyen sözüm ona İslam ülkelerine seslenmek istiyoruz? Acaba ABD ve Nato’nun Irak ve Afganistan’daki işgalleri gibi Suriye’nin de bu güçler tarafından parçalanarak ümmetin acı dolu sayfalarına yeni bir sayfa eklenmesi için mi bekliyorsunuz? Suriye’nin eli kanlı diktatörü Esad’ın biran önce devrilerek adalet önünde hesap vermesi ve mazlum Suriyeli kardeşlerimizin özgürlüklerine kavuşması için daha fazla duyarlı olmalıyız. Aksi halde gözümüzün önünde işlenen bu cinayetlerin vebalinden kurtulmamız çok zor olacaktır.

Ülkemizde ise başörtüsü düşmanlığını yeniden hortlatmaya çalışan bazı yasakçı zihniyet mensupları boş durmamaktadır. Ege üniversitesinde görev yapan ve uzaylı profesör olarak anılan bir öğretim üyesinin başörtülü öğrencileri derslere sokmamasıyla başlayan gerilim, bu öğretim üyesinin YÖK tarafından okuldan uzaklaştırılmasıyla sonuçlanmıştı. Tam da sorun ortadan kalktı denirken bu defa yine aynı üniversitenin edebiyat fakültesinde bir başka öğretim üyesi başörtülü öğrencisinin sınavını iptal etti. Sınav esnasında soru kağıdı elinden alınan öğrenci büyük şaşkınlık yaşadı. Tamamen keyfi ve hukuksuz olan bu davranışları sergileyen öğretim üyesi hakkında YÖK’ün bir an önce gereken yasal işlemi başlatmasını ve yasakçılara fırsat vermemesini istiyoruz.

Bir diğer işgüzarlık örneği de Adana’da yaşandı. İhsan Sabancı Anadolu Kız Teknik ve Meslek Lisesi’nde okul birincisi olan başörtülü öğrenciyle birlikte 4 başörtülü kız öğrenci okul müdürü tarafından mezuniyet törenine alınmadı. En mutlu günlerinde öğrencilerin büyük üzüntü yaşamalarına neden olan okul müdürü hakkında açılan soruşturma sonucu görevinden el çektirilmesi memnuniyet verici olsa da hukuk tanımayan, keyfi ve ideoloijk zihniyete sahip birçok eğitimcinin nasıl ıslah edileceği ciddi bir soru işaretidir. Zira hemen her gün bu ve benzeri haberler kamuoyuna yansımakta ve halkımızı tedirgin etmektedir. Sonuç olarak yetkililerin yasakçı anlayışa prim vermemesini, başörtüsünün temel bir insan hakkı ve inanç özgürlüğünün ayrılmaz bir parçası olduğunun herkes tarafından bilinmesini istiyoruz.

Gelecek hafta cumartesi saat 12:30’da buluşmak üzere Allah’a emanet olunuz.

Akyazı Adalet ve Özgürlükler Platformu Adına

Mazlumder Akyazı Şb. Bşk.

 

Mahmut ALEMDAR

 

 

Bir cevap yazın