Kardeşlik İftarları başladı

“Lüks Otel İftarlarını Protesto” için düzenlenen iftarlar, bu yıl Kardeşlik İftarları olarak yapılıyor. İlk iftar sofrasına yaklaşık 500 kişi katıldı. Ezan saatinde megafondan ezan okundu ve iftar başladı. Ayran çorbası ile açılan sofrada, zeytin, peynir, ekmek ve karpuz vardı. Hep birlikte kurdukları sofrayı hep birlikte topladıktan sonra, iftara katılanlardan bir grup akşam namazını kıldı.

“Kardeşliği tekrar tanımlamak istiyoruz”

Katılımcılardan Mustafa Emin Büyükcoşkun şöyle dedi: “Kardeşliğin altını birileri tarafından ısrarla boşaltıldığı bugünlerde, kardeşliğin altını dayanışmayla doldurmak ve tekrar tanımlamak istiyoruz.”

Özgür Kaya ise “Firavuni kulelerde, otellerde göğe yakın olacağımıza toprağa yakın olmayı tercih ediyoruz. Lokmamızı herkesle paylaşmak için bu iftarları düzenliyoruz ve bu iftarların örnek olmasını diliyoruz” dedi.

Aynı saatlerde Beyoğlu Evlendirme Dairesi’nde Beyoğlu Belediyesi’nin dağıttığı iftar yemeğinde polisler sıraya girmeden yemek alıyordu. Taksim Meydanı’nda ise Fransız şirketi Carrefour “değiştir değiştir” yarışması eşliğinde iftar eğlencesi düzenliyordu.

İşçilerle, evsizlerle ve göçmenlerle iftar

Ramazan süresince her cumartesi bir araya gelecek olan platform üyeleri 28 Temmuz’da Fatih Saraçhane Parkı’nda işçilerle iftar açacak ve güvencesizleştirilen, taşeronlaştırılan, asgari yaşama mahkûm edilen, haklarını aramaları engellenen, güvenlik önlemi maliyetinden daha değersiz görülüp cinayet gibi “işkazaları”nda ölen işçilerin sorunlarına dikkat çekilecek.

Üçüncü hafta, 4 Ağustos Cumartesi günü ise evsizlerin sorunlarına dikkat çekmek amacıyla evsizlerle birlikte Tophane Parkı’nda iftar açılacak.

11 Ağustos’ta düzenlenecek son “kardeşlik iftarı” ise daha iyi bir hayat umuduyla ülkelerinden kaçan, ama İstanbul’un kenar mahallelerine sıkışan, adaletsiz göçmen politikası yüzünden hukuken hükümsüz kalan, resmiyette ülkemizde olmayan ama hemen her gün görüp kanıksadığımız, buna rağmen nasıl yaşadıklarını, nasıl geçindiklerini bilmediğimiz göçmenlerle birlikte, Tarlabaşı, Kemer Hatun Camii’nin yanındaki parkta yapılacak.

Bianet.org

 

 

Bir cevap yazın