Hazır mısınız Kürt devletine?

Kürt meselesi ‘sümen altı’na saklanabilecek gibi değil; acil ve önemli. Üstelik artık sadece Türkiye içinde çözülebilecek bir mesele olmaktan da çıkmış durumda.

Kürt coğrafyası fokur fokur kaynıyor. Irak’ta fiilen bir devlet, hukuken özerk bir bölgesel yönetimin kurulmasının ardından şimdi de Suriye’de Esed rejiminin düşmesi durumunda özerk bir Kürt yönetimi kurulacak; bağımsız bir ‘Batı Kürdistan’ ihtimali bile mevcut.

Bu gelişmeler Türkiye’yi de ciddi biçimde etkileyecek. Kürt meselesinin ulusal sınırları ‘aşan’ bir mesele olduğu hep söylenirdi; şimdi, ulusal sınırları ‘zorlayan’ bir mesele haline geldiğini artık anlamış olmalıyız.

Suriye’den devam edelim… Esed rejiminin günleri sayılı. Çatışmalar Şam ve Halep’i de içine aldı, Kuzey’de de kontrol yer yer Kürt gruplara geçiyor.

Esed yanlılarının ‘çıkış stratejisi’nin ülkenin Batı’sına çekilerek bir Nuseyri devleti kurmak olduğu söyleniyor. Buna karşı pek itiraz da yok, özellikle uluslararası çevrelerde… 

Ancak unutmayalım; Suriye eğer bölünecekse üçe bölünür. Batı’da Nuseyriler, merkezde Sünni Araplar ve Kuzeyde Kürtler. Kürtler, doğrusu Esed rejiminden hiç uzak durmadılar, ama artık kendi ellerini oynayacaklar.

Hemen Doğu’larında ilham, akıl ve kaynak alacakları bir yapı var. Son haberler bu sürecin başladığını gösteriyor. Kuzeyde dört şehrin kontrolü Kürtlere geçmiş. Daha doğrusu, çekilme stratejisinin bir unsuru olarak Esed bölgeyi Kürtlere teslim ediyor. Kamışlı da yakındır, verilir.

Bizim devletimize duyurulur; bölgedeki Kürt jeopolitiği yeniden şekilleniyor. ‘Büyük Kürdistan’ artık birçok Kürt için hayal değil. Bakarsınız ‘ilk bağımsız Kürt devleti’ hiç beklenmeyen bir yerden, Suriye’den çıkar.

Hazır mıyız buna? PKK’nın bir Türkiye örgütü olduğu kadar aynı zamanda bir Suriye Kürt yapılanması olduğunu unutmayalım. Ayrıca, bölgedeki gelişmelere Türkiye Kürtlerinin ilgisiz kalması beklenemez. Hâlâ Türkiye’nin Kürt sorununu ‘idare edilebilir’ sanıyor musunuz?…

Dolayısıyla hükümet, ‘böyle gelmiş böyle gider’ deme lüksüne sahip değil. Kürt sorununu bu hükümet çıkarmadı elbette. Aksine, asimilasyon ve inkar politikalarına son vererek farklı bir duruş sergiledi, açılım girişimlerinde bulundu. Ancak son zamanlarda bir yandan eski güvenlikçi politikalara dönmek, öte yandan da PKK ile görüşmek gibi çelişkili sinyallar gönderiyor.

Ama gelinen nokta, bölgesel gelişmeler ve yeni jeopolitik durum daha fazlasının yapılmasını gerektiriyor. Sorunu AK Parti icat etmedi elbette, ama çözecek olan o. 2023 vizyonundan bahseden bir yönetim Kürt meselesini gündelik politikalarla çözemez, hele Kürt coğrafyası hızla Kürt devletlerine dönüşürken…

İHSAN DAĞI

Yazının tamamı için Zaman

 

 

Bir cevap yazın