Arakan’dan kurtulanlar vahşeti anlattı

Myanmar’ın Arakan bölgesinde yaşarken maruz kaldıkları şiddet olaylarından kaçan Rohingya Müslümanları yaşadıkları şiddeti anlattı.

Canlarını kurtarmak için her şeylerini geride bırakarak meşakkatli yolculukların ardından Bangladeş’e ulaşabilenler sınırdaki kamplarda hayatta kalmaya çalışıyor.

Myanmar’dan birkaç gün önce Bangladeş’e sığınan Abede Hatun adlı kadın da canını kurtarmak için uzun bir yolculuğun ardından Cox’s Bazar’a ulaşanlardan.

Leda kampına sığınan ve kampa daha önce gelenlerin barakalarında misafir kalan Abede Hatun, Arakan’da askerlerin ve Budistlerin Müslümanlara ateş ettiğini, bıçaklarla saldırdığını anlattı ve öldürülenlerin sayısının belirsiz olduğunu, Müslümanlara anlatılamayacak işkenceler edildiğini söyledi.

Öldürülenlerin cesetlerinin de kendilerine verilmediğini anlatan kadın, “Öldürdükten sonra araçlara yükleyip cesetleri götürüyorlar. Kendi cenazelerimizi bile gömemiyoruz. En fazla işkence genç kızlara yapılıyor. Onlara tecavüz edip işkence yaparak öldürüyorlar. Çocukları alıp taş gibi fırlatıyorlar. Arakan’da yiyecek bulamıyorduk. Hayatta kalmak için muz ağaçlarının gövdesini yiyorduk, onlar bile tükendi” diye konuştu.

“EVLERİMİZİ MOLOTOFKOKTEYLİ İLE YAKTILAR”

Bir süre önce Myanmar’dan kaçarak kampa yerleşen Abul Kelam da AA’ya yaptığı açıklamada, Arakan’da ihtiyaçlarını temin etmek için markete dahi gidemediklerini söyledi.

Sokağa çıkanların, taşımacılıkta kullanılan üç tekerli rikşalarla çalışanların dövüldüğünü anlatan Abul Kelam, “Beni çalışıyorum diye dövdüler, kalçamdan bıçakla kestiler ardından hırsızlık yaptığımı iddia ederek hapse attılar. Daha önce sakalım vardı, kestiler. Ayağımdan da kurşunla yaralandım. Kaçarak buraya geldim” dedi.

Arakan’da ticaret, tarım ve geçimlerini sağlayabilecekleri hiçbir işi yapmalarına izin verilmediğini kaydeden Abul Kelam, çeltik tarlalarının tahrip edildiğini, yiyecek yetiştiremediklerini söyledi.

Son dönemde Müslümanların evlerinin de molotofkokteylleri atılarak yakıldığını ifade eden Abul Kelam, Arakan’da Müslümanlara yaşama hakkı tanınmadığını anlattı. 

Radikal

 

 

 

Bir cevap yazın