Arakan’da Müslümanların durumu nasıl?

Arakan’ın başkenti Akyab’dan Maungdav şehrine gitmekte olan 10 Müslüman, Budist fanatiklerce şehit edilince bu durumu protesto etmek için Maungdav şehrindeki merkez camiinde yüzlerce Müslüman toplandı. Bu durumu kendi varlıklarına tehdit gören Budist fanatikler ve Burma polisi Müslümanlara saldırınca yüzlerce Müslüman yaralandı ya da şehit edildi. Burma polisi bu gösteriyi devlete karşı ayaklanma olarak nitelendirdi ve olaya karışan Müslümanların cezalandırılması emri verildi.

Budist fanatikler ve Burma polisi Müslüman avına çıktı. Müslüman köy ve kasabalarına baskınlar düzenlemeye başladılar. Çoğu Müslüman köy, suçluları barındırdıkları gerekçesiyle ateşe verildi. Üç yüzün üzerinde Müslüman köy tamamen yakıldı. Cami ve medreseler ateşe verildi, Cuma namazlarında Müslümanların camiye girmemeleri için Budist fanatiklerce kuşatıldı.

Peki bölgede Müslümanların durumu nedir? İHH Arakan Koordinatörü Said Demir anlatıyor.

Bu bölgede Müslümanlar uzun yıllardır zulüm ve katliama maruz kalıyorlar. Akla ve hayale gelmeyen türde Müslümanlara zulüm yapılıyor. Ben size bu zulüm ve katliamları madde madde sıralamak isterim.

1.Mescit ve medreselerin resimleri yılda üç defa çekilir, devletten izinsiz mescit ve medresenin tamiri yapılamaz; eğer izinsiz bir tadilat yapılmışsa altı aydan altı yıla kadar hapis cezası ve para cezası uygulanır. Son yirmi yılda yeni cami ve medrese yapımına asla izin verilmemiştir.

2.Tüm aile bireylerinin tamamının olduğu bir resim her yıl devlete verilmek zorundadır. Doğan her çocuk için ve ölen her aile bireyi için devlete vergi verilmek zorundadır.

3.Müslümanların seyahat özgürlüğü yoktur. Bir Müslüman, köyünden başka bir köye gitmek için devlete vergi verip izin almak zorundadır.

4.Müslümanlar beton ev yapamaz. Bir ev yapmak istediğinde evi ahşaptan yapmak zorundadır. Bu ev devletin evi sayılır; eğer ev yanlışlıkla yanarsa ev sahibi devletin evini yakmaktan altı yıla kadar hapis cezasına çarptırılır.

5.Bir Müslüman, iş yeri açabilmek için bir Budist’i ortak yapmak zorundadır. Budist sermaye koymadan işletmenin yarısına ortak olur.

6. Müslümanlar hayvanlar için her yıl devlete vergi ödemek zorundadır.

7.Müslümanların evlenmesi izne tâbidir. Evlenmek isteyen Müslüman kadın ve erkekler devlete ayrıca vergi öder. Eğer devlet izin vermezse evlenemezler.

8.Müslümanlar devletin hiçbir imkânından faydalanamazlar. Örneğin Müslümanlar hastalandıklarında devlete ait hastaneye gidemezler.

9.Müslümanlar liseye kadar okuyabilir.

10.Devlet dairelerinde çalışmaları yasaktır. Bugün Arakan’da bir tane bile Müslüman devlet memuru yoktur.

11.Müslümanlar sabit telefon ya da cep telefonu sahibi olamaz.

12. Müslümanların motorlu taşıt sahibi olması yasaktır.

13.Bir Müslüman’a bir suç isnat edildiğinde kendisini savunma hakkı verilmez, derhal hapsedilir. Gece polis ya da asker sebepsiz yere bir Müslümanın evine baskın yapabilir, Müslüman’a herhangi bir suçlamada bulunur, rüşvet ister ve eğer rüşvet alamazsa Müslüman hapsedilir.

14.Müslümanların saat dokuzdan sonra sokağa çıkması yasaktır. Polisten izinsiz akraba ya da komşu ziyareti yapılamaz.

15.Müslümanlar hiçbir ücret ödemeden devlet ya da Budistlerin işlerinde çalıştırılır.

16.Müslümanların vatandaşlık hakları yoktur. Müslümanlara özel ‘yabancılara aittir’ diye yazan beyaz bir kimlik verilir. Bu kimlik sadece bilgi amaçlıdır. Hiçbir geçerliliği yoktur.

17.Müslümanlara pasaport verilmez. Komşu Bangladeş’e geçmek için geçerli bir belge düzenlenir. Bu belge bazen geri dönüşte kabul edilmez. Müslüman, kendi ülkesine giremez.

Tamamı için Dünya Bizim

 

 

Bir cevap yazın