Suriye’deki Filistinliler iki ateş arasında

Huzursuzluk başladığından beri, Suriye’nin yarım milyonluk Filistinli nüfusu çatışmada taraf olmamak için yoğun çaba sarfetti. Siyasi liderler ve kanaat önderleri bu mücadelede taraf olmanın kendilerine bişey kazandırmayacağını savunuyordu.

Ama genç Filistinli mülteciler, Arap Baharı rüzgarının da etkisi ile isyancılara katılmaya başladı. Büyük protestolar ülkenin en büyük Filistin mülteci kampında iki hafta önce başladı. Suriye’nin başkentinde dar sokaklarda basit apartmanların olduğu Yermük, yaklaşık 150 bin Filistinli mülteciye ev sahipliği yapıyor. Güvenlik güçleri buradaki gösterilerde kalabalığın üzerine ateş açtı, en az beş Filistinli öldü.

Filistinli yetkililer, geçtiğimiz perşembe yaptıkları açıklamada, 2011’in Mart ayında başlayan ayaklanmalardan bu yana yaklaşık 300 Filistinlinin öldürüldüğünü ve büyük çoğunluğu mülteci kamplarında yaşayan 500.000 Filistinli için endişe ettiklerini söylediler. Yetkililer, Filistinlilerin artan şiddet olaylarına müdahil edilmemesi için hem Suriye yetkilileri hem de muhaliflerle iletişimde olduklarını eklediler.

Perşembe günü, aktivistler Yermük dışından gönderilen askerlerin büyük olasılıkla bir baskına hazırlık için, bölgeyi bombardımana tuttuğunu söyledi.

Şiddet diğer Filistin kamplarını da vurdu. Dara’nın güneyinde yaşayan 17 bin 500 mültecinin üçte ikisi bu ay kaçtı. BM birçoğunun çatışmalar hafiflediğinde döndüğünü ancak gıda ve ilaç sıkıntısı yaşandığını açıkladı.

Suriye’deki Filistinliler, diğer Arap ülkelerindeki kardeşlerine oranla daha fazla haklara sahip. Devlet işlerinde çalışabiliyor, ücretsiz devlet üniversitelerinde eğitim görebiliyor ve asker olabiliyor. Ama siyasi protesto ile başlayan ve bir iç savaşa dönüşen Suriye’deki ayaklanma, Filistinliler’i iki ateş arasında bıraktı.

Ölü sayısı katlanarak arttıkça, birçokları muhalefeti ezmek için Esad’ın uyguladığı acımasız şiddetten dehşete düştüler, ama onlara iyi davranan bir hükümetin yıkılmasını da istemiyorlar.

Filistinli analistler, Suriye’deki mültecilerin “hangi tarafta olursak olalım, mahvolduk” inancında olduğunu belirtiyor. Yine de Filistinli gençler arasında isyancı güçlerle Esad’a karşı savaşmaya gidenlerin sayısı her geçen gün artıyor.

Dünya Bülteni

 

 

Bir cevap yazın