Erdoğan: Suriye’yi böldürtmeyiz

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Ulusa Sesleniş konuşmasında yaptığı açıklamada, Suriye’nin toprak bütünlüğünün korunmasını savunduklarını ve Suriye’nin bölünmesine izin vermeyeceklerini belirterek, ‘Türkiye’nin güvenliğine tehdit teşkil edecek girişimlere biz asla müsamaha göstermeyiz. Suriye’nin kuzeyinde, Esad rejiminin katliamları acımasızca devam ederken, burada bir takım oldu bittilere girişilmesi, üzerinde dikkatle durulması, düşünülmesi gereken bir manzaradır. Türkiye, bu oldu bittilere asla göz yummaz’ dedi.

Suriye’nin, Türkiye’nin en uzun sınırı paylaştığı bir ülke olduğunun altını çizen Başbakan Erdoğan, ‘Biz Suriye ile ortak bir tarihi, ortak bir kültürü, ortak inançları paylaşıyoruz. Sınırın her iki tarafından akrabalar, dostlar, kardeşler bulunuyor. Suriye’de bir halka topluca zulmedilirken, biz susabilir miyiz? Suriye’de her gün şehirler bombalanırken, biz tepkisiz kalabilir miyiz? Suriye’de her gün kan akarken, kan akıtılırken, biz bunu seyredebilir miyiz? Eğer susarsak, eğer tepkisiz kalırsak, eğer seyirci olursak, soruyorum, biz kendi tarihimize, tarihimizin büyük şahsiyetlerine, onların da ötesinde kendi vicdanımıza bunu nasıl izah edebiliriz? Bin yıldır bölgede olan, bin yıldır bölgenin başı sıkıştığında, tüm imkanlarıyla bölge insanının yanı başında bulunan Türkiye’nin, bugün yaşananlara seyirci kalması, kalabilmesi mümkün müdür? Krizler, sıkıntılar, sorunlar karşısında hemen sırtını dönen, yüzünü dönen, umursamaz bir Türkiye, büyük bir ülke, büyük bir devlet olabilir mi? Bunların yanında, Ortadoğu’daki her gelişme, her kriz, her sorun, doğrudan doğruya bizi, ülkemizi, milletimizi, ekonomimizi ilgilendiriyor.

Bölgedeki istikrarsızlık, doğrudan ya da dolaylı olarak bizim istikrarımızı, refahımızı, ticaretimizi, turizmimizi, yatırımlarımızı etkiliyor’ dedi.

‘SURİYE’NİN BÖLÜNMESİNE KARŞI ÇIKIYORUZ’

Türkiye’nin en başından itibaren Suriye’nin toprak bütünlüğünün korunmasını savunduğunu ve Suriye’nin bölünmesine, etnik ve mezhebi bir ayrışmaya gitmesine karşı çıktıklarını söyleyen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Suriye’de, her etnik grubun, her mezhebin, her inancın kendini özgürce ifade edebileceğini, yönetimde kendisini temsil edebileceğini, eşit vatandaşlar olarak ülke idaresinde görev ve yetki alacağı parlamenter bir demokratik sistemi samimiyetle savunduklarını belirtti. Erdoğan konuşmasına şöyle devam etti:

‘Esad rejiminin on yıllar boyunca zulmettiği, kimliklerini bile tanımadığı kesimleri bugün ateşe sürüklemesi karşısında herkes dikkatli ve sağduyulu olmalıdır. Yangından mal kaçırma anlayışıyla ortaya konan tavır ve eylemler, hiç kimseye fayda sağlamaz.

Özellikle, Türkiye’nin güvenliğine tehdit teşkil edecek girişimlere biz asla müsamaha göstermeyiz. Suriye’nin kuzeyinde, Esad rejiminin katliamları acımasızca devam ederken, burada bir takım oldu bittilere girişilmesi, üzerinde dikkatle durulması, düşünülmesi gereken bir manzaradır. Türkiye, bu oldu bittilere asla göz yummaz.

Güvenliğimizi tehdit eden, iç barışımıza ve huzurumuza yönelik her girişim, her eylem karşısında kararlı bir duruş sergilemeye, aktif tutum izlemeye devam edeceğiz.’

Ntvmsnbc

 

 

 

Bir cevap yazın