Şemdinli’de neler oluyor?

Milletçe Suriyeli Kürtlere kilitlenmiş, kimimiz “Derhal Suriye’ye girip hadlerini bildirelim” naralarını atarken Hakkâri’nin Irak ile İran sınırları arasında sandviç olan Şemdinli İlçesi’nde son bir haftadır askerler ile PKK militanları arasında yoğun çatışmalar sürüyor.

Çatışmaların 19 bin 500 nüfuslu Şemdinli merkeze sadece 12 kilometre uzakta ve 100 kilometrekare çapında bir alanda cereyan ettiği iddialarına karşın tam olarak nelerin olup bittiğini kimse bilmiyor. Bölgeye bir haftadır giriş çıkışlar yasak.

Dün Şemdinli’de neler olduğunu anlamak için ilk önce Van ve Hakkâri hakkında en sağlıklı haberleri veren Yüksekova Haber sitesinin yazarlarından Erkan Çapraz’ı aradım. İlk kez Erkan’dan, “Bilemiyoruz tam olarak” yanıtını aldım. “Kimseyi sokmuyorlar” dedi. Bu kez Sedat Töre’yi aradım.

Töre’nin ifade ettiğine göre Şemdinli’deki “gizemli” olaylar, bir grup PKK’lının Şemdinli ile güneyindeki Dere-cek Beldesi arasındaki yolda kimlik kontrolü yapmasıyla tetiklenmiş. Üç saatte yakın kontrol yapan militanlar, bir sonraki gün yine yolu tutunca askeri birlikler harekete geçmiş.

Helikopterlerle sarp dağlarla çevrili araziye askeri birlikler indirilirken Şemdinli’ye bağlı taburdan obüs toplarıyla atış yapılmaya başlanmış. “Çatışmalar bir haftadır sürüyor, bomba sesleri buradan duyuluyor” diyen Töre, çatışma alanında bulunan Bağlar Köyü ve dört ayrı mezradan toplu göç olduğunu, bine yakın vatandaşın Şemdinli merkez ve civar köylere sığındığını iddia etti…

Peki Şemdinli’deki devlet yetkilileri ne diyor? Onlar da Töre gibi olayların Kuzey Irak’tan sızdığı tahmin edilen PKK militanlarının yol kesmesiyle başladığını, geniş çaplı askeri operasyonların sürdüğünü ve bölgeye giriş çıkışların halen yasak olduğunu teyit ettiler…

Son olarak Bağlar Köyü’nde alabalık çiftliği olan Nevzat Çiftçi adındaki bir vatandaşa ulaşıyorum.

Köyden ailesiyle birlikte kaçmış ama geride kalan akrabalarını getirmek üzere arabasıyla Bağlar’a gitmeye çalışıyordu. “Vallah askerler izin vermediler” diyor bezgin bir sesle. Çiftçi’nin aktardığına göre, son bir haftadır PKK’lı militanlar yolu kesip kimlik soruyormuş. “Beni de 7 kez durdurup kimlik istediler, sonra da ‘Şemdinli bizim olacak, Şemdinliye bayrağımızı dikeceğiz, Biji Kürdistan, Biji Serok Apo’ deyip geçiriyorlardı bizi” diye sözlerini sürdüren Çiftçi, çatışmaların biran evvel bitmesini istediğini, “savaştan” bıktığını söyledi…

Evet biz Suriye’ye girip oradaki Kürtleri nasıl hizaya getiririz diye kendi kendimize gaz verirken Güneydoğu sınırımızda bunlar oluyor.

AMBERİN ZAMAN

TAMAMI İÇİN HABERTÜRK

 

 

Bir cevap yazın