Esad sonrası Suriye senaryoları

Suriye’deki dinî ve etnik kökenli çatışmaların tırmandığını düşünen birçok uzman, Beşar Esad iktidardan çekilse bile ülkede barışın sağlanabileceğine pek ihtimal vermiyor.

Avrupa Parlamentosu’nun Hrıstiyan Demokrat Birlik Partili üyesi Elmar Brok, muhalifler arasındaki görüş ayrılıklarına dikkat çekerek şunları kaydediyor:

“Muhalifler arasında birlik yok. O nedenle Esad olmadan da Suriye’de farklı grupların çatışmaya devam etmeleri ve iç savaşın sürmesi tehlikesi çok yüksek.”

Müslüman Kardeşler’in gücü

Peki, Esad rejimi devrilirse, ülkede kim söz sahibi olacak ve Suriye’nin geleceğine kim yön verecek?

Suriye Ulusal Konseyi, uluslararası arenada kendini ülkedeki devrimin öncüsü olarak gösteriyor. Ancak uzmanlar bu oluşumun farklı muhalif grupları bir şemsiye altında toplayamayacağını düşünüyor.

Suriye’de en büyük güç olarak görülen gruplardan biri de Müslüman Kardeşler. Suriyeli Müslüman Kardeşler, Suriye Ulusal Konseyi’nde etkin konumda. Bu grubun sözcülerinden Melhem El Droubi, temmuz ayı başlarında ekonomik ve politik planlar yapmaya başladıklarını ve Esad sonrası döneme hazır olduklarını belirtmişti.

Suriyeliler şiddetten kaçarak komşu ülkelere sığınıyor

Suriye’de Esad rejimine yakınlığı ile bilinen El Vatan gazetesinin pazartesi günkü baskısında da İran’ın Türkiye’yi Suriye’ye topraklarına karşı askerî bir saldırı konusunda uyardığı ifadelerine yer verildi. Haberde İran’ın böyle bir durumda müttefiklerini korumak için en sert şekilde tepki vereceği kaydedildi.

Mültecilerin durumu

Suriye’den kaçan mültecilerin durumu ile ilgili endişeler de giderek büyüyor. BM Mülteciler Yüksek Komiserliği’nin (UNHCR) verilerine göre sadece son 4 günde Türkiye sınırından geçen mültecilerin sayısı 2 bini buldu. Uluslararası Göç Örgütü’ne (IOM) göre Ürdün’deki 5 bin kişi kapasiteli mülteci kampına sadece pazar gününden bu yana da 900’den fazla kişi geçti.

Kaynak: Deutsche Welle

 

Bir cevap yazın