İşçiler Kardeşlik İftarları’nda buluştu

Emek ve Adalet Platformu’nun çağırıcılığında düzenlenen ve farklı toplulukların ve kurumların da destek verdiği Kardeşlik İftarları’nın ikincisinde 500 kişi, işçilerle aynı sofrada buluştu. Gıda israfın önüne geçebilmek için ayran çorbası ve ekmek arası aperatifin dağıtıldığı iftardan sonra ise  yaşadıkları sorunları anlatmak üzere işçiler kısa konuşmalar yaptılar.

Roseteks işçileri’nin patronlarının nasıl 382 işçinin iki aylık maaşlarını ve tazminatlarını iç edip ortadan kaybolduğundan söz etmesinden sonra verdikleri şu bilgi ise gerçekten dikkat çekiciydi: “Bizler bugün her cumartesi pazar patronlarımızın Köşebaşı restorantının önünde iftarımızı simit ekmekle açıyoruz. Bizim maaşlarımız vermeyenler, restoranlarında 300 liraya iftar menüsü sunuyorlar. Biz de onları protesto etmek için hakkımızı alabilmek için direniyoruz. Bütün arkadaşlara sesleniyorum. Bize destek olmak için yanımızda olursanız çok seviniriz.”

Taksim’de sekiz hafta boyunca pazar günleri ‘Vicdan ve Adalet Nöbeti’ tutan, iş cinayetlerinde yakınlarını kaybeden aileler, kağıt toplayıcıları, taşeron işçiler, Şubat ayında iki maaşları ve tazminatları verilmeden işlerinden atılan ve haklarını alabilmek için 171 gündür direniş sürdüren Hey Tekstil işçileri adına yapılan konuşmalarda emek sorunun yakıcılığına, örgütsüzlüğün getirdiği sorunlara, dayanışmanın ve birlikte direnmenin önemine vurgu yapıldı. 

 “Dünya Nimetlerini Parselleyenlere İnat, Yeryüzü Sofrasını Açmaya Geldik” pankartının altında bir sonraki iftar sofrası 3 Ağustos Cumartesi akşamı, Tophane’de Kılıç Ali Paşa Caminin yanındaki yeşillikte kurulacak. Bu sefer iftarın baş konukları evsizler olacak.

Platform Haber

Etkinlik fotoları için tıklayınız

 

 

 

Bir cevap yazın