ABD’den Suriye muhalefetine ‘gizli’ yardım

ABD Başkanı Obama’nın Suriye’de Esad rejimini devirmeye çalışan muhaliflere destek talimatı içeren gizli bir belge imzaladığı öne sürüldü.

ABD Başkanı Barack Obama’nın bu yılın başlarında Suriye’de Beşar Esad rejimini devirmeye çalışan muhaliflere destek talimatı içeren gizli bir belge imzaladığı öne sürüldü.

CNN ve El Arabiya’nın konuya yakın Amerikalı kaynaklara dayanarak verdiği habere göre, Obama’nın onayladığı, ‘istihbarat kararı’ olarak nitelendirilen talimatla, Amerikan Merkezi Haberalma Teşkilatı (CIA) ve diğer Amerikan kurumlarına Suriye Devlet Başkanı Esad’in devrilmesi için muhaliflere destek sağlamasına izin veriliyor.

Obama’nın bu belgeyi tam olarak ne zaman imzaladığı ise bilinmiyor.

Beyaz Saray sözcüsü Tommy Vietor, haberle ilgili yorum yapmaktan kaçındı.

Obama’nın gizli talimat onayladığı haberlerinin ötesinde Washington yönetimi Esad karşıtlarına destek verdiğini açıkça ifade etmişti.

Öte yandan ABD Dışişleri Bakanlığı, Amerikan hükümetinin Suriye muhalefetine “ölümcül olmayan yardım” için 25 milyon dolar tahsis ettiğini açıkladı.

Bir Amerikalı yetkili, bu yardımların daha çok telsiz gibi iletişim araçlarını kapsadığını söyledi.

Bakanlık, ayrıca ABD’nin Suriye halkına insani yardım için 64 milyon dolar ayırdığını bildirdi.

Bu miktarın Dünya Gıda Programı, Uluslararası Kızılhaç Teşkilatı ve diğer yardım kuruluşlarına yapılan katkıları da kapsadığı kaydedildi.

Ntvmsnbc

 

 

Bir cevap yazın