Sessizlikten seyirliğe Şemdinli

Vali ‘Haberim yok’ diyor, kaymakam telefonlara çıkmıyor, savcı bile adliyeyi terk etmiş…

10 gündür çok şey oluyor da son üç beş gündür soruluyor anca buralarda: “Şemdinli’de neler oluyor?”

Hükümetten ses yok. TSK’dan ses yok. En önemli işlevi bu tür sessizliklerde konuşmak olan medyadan “kobrayı dolarım boynuna”nın ötesi yok. Zaten Şemdinli diye bir yer de yok. Uzakta. Kürtler var orda…

Petrol yüklü yorumlardan ötesini dinlemeye Şemdinli Belediye Başkanı Sedat Töre’yle telefon sohbetimden çıkan bu.

“Şemdinli’de neler oluyor?” sorusuna ‘Savaş’ cevabını veriyor Töre. “Zaten uzundur savaş yok mu oralarda?” sorumun cevabı: “Bu defa başka, mevzi savaşı” Bu mevzi savaşının açıklaması yeni korkular yaratılarak, içine İran, Irak, Suriye katılarak çok yakında ekranlarda haritalar üzerinden stratejistlerce verilecektir. Baki kalan bize yine bir sessizlik olacak.

Şemdinli’deki şimdiki sessizliğe dönersek, Töre’nin bilgi alabileceklerinden aldıkları şöyle: “ Hakkâri Valisi ‘Haberim yok’ diyor, kaymakam telefonlara çıkmıyor, savcı saat 15.30’da adliyeyi terk etmiş, bulunmuyor. Polis memurları var ortalıkla. Panzerler yolumuzu kesmiş. Evime 300 metre uzakta çatışma bölgesiyle alakası olmayan mahalledeki 25 haneyi ziyaret edemiyorum. Özdal Üçer milletvekili olarak, ben Belediye Başkanı olarak ziyaret edeceğiz, izin yok. Her gece ilçe merkezinden yüzlerce top mermisi atılıyor.”

Töre sözünü bitirince “OHAL’den suskun bu hal” diyorum. “O dönemde valiler, kaymakamlar gelip görünüyorlardı en azından. Neler olup bittiğiyle ilgili milletvekilleri, basın yayın organları ulaşabiliyordu bilgiye. Bu, OHAL’den de kötü” diyor. “Peki diyorum orada ajanslardan muhabirler yok mu?” sorusunun cevabı: “Var da, kullanan yok. Havuza atıyorlar haberleri ama…”

Şimdilik tek resmi bilgi iki şehit haberi. Şemdinli’de savaş gürülderken, Genelkurmay Başkanlığı’nın sitesinden gelen haberlerden biri mesela, olması gerektiği gibi Necdet Özel ve eşinin ev sahipliğinde, 264 şehit yakınına verilen iftar yemeği. Savaş o sessizliğe gömülenlere böyle bir şey olmalı. İnsansız . Birbirlerini öldürenler ellerindeki silah kadar cansızlar, kansızlar kan akıtırken.

Berrin Karakaş

Radikal

 

 

Bir cevap yazın