Her yere HES inşaatı

Bakanlar Kurulu, “acele kamulaştırılmasına karar verildi” ifadesini kullanarak HES ve kentsel yenileme projeleri için kamulaştırma alanlarını açıkladı.

Başladığı günden itibaren özellikle Karadeniz ve çevresini hedef alan HES’ler, su kullanım hakkının şirketlere devredilmesiyle şirketler nezdinde daha kârlı hale gelmeye başladı. Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın resmi verilerine göre sadece Karadeniz Bölgesi’nde 54 HES işletilirken, onay verilen 115 HES projesi de inşaat halinde bulunuyor. İşletilmekte olan ve inşaat halindeki HES’lerin yanı sıra 67 proje de lisans almış durumda, inşaat sürecinin başlamasını bekliyor.

Kurulduğu akarsuyun bulunduğu alandaki ekolojik dengeyi altüst eden ve bölge halkının suyunu şirketlere satan HES projelerinin sayısının yakın zamanda 2 bin gibi bir rakama ulaşması hedefleniyor. Son alınan kamulaştırma kararları da bu sayının artmasını beraberinde getirecek. “Acele kamulaştırma” ifadesiyle yayınlanan kararlar sonrası şantiye alanına dönmüş ülkenin, HES çöplüğü olması işten bile değil.

Emek Dünyası

 

 

Bir cevap yazın