Yasakçı baroya protesto

Hukukçular Derneği üyesi bir grup avukat, başörtülü avukatlara yönelik gerçekleştirdiği yasakçı uygulamaları nedeniyle İstanbul Barosu’nu protesto etti.

Taksim Meydanı’ndan baroya cübbeleriyle yürüyen hukukçular, yaklaşan seçimler nedeniyle İstanbul Barosu yönetiminin başörtülü avukatlık yapma yasağının sınırlarını adliyelere astığı yazılarla, baro odalarına, mahkeme kalemlerine, icra müdürlüklerine kadar genişlettiğini açıkladı.

Baro önün grup adına bir açıklama yapan Hukukçular Derneği Başkanı Cavit Tatlı, “İstanbul Barosu Yönetim Kurulu, hiçbir yasal engel olmamasına rağmen, kadın avukatların mesleklerini inançları doğrultusunda başörtülü olarak icra etmek istemelerinin karşısında, faşist Hitler yönetimini andıran Berlin duvarı gibi geçit vermez bir set şekline bürünmektedir. Bugüne kadar duruşmalara girmeleri hukuka aykırı olarak kısıtlanan, fakat mahkeme kalemlerinde, savcılıklarda, icra dairelerinde görevlerini ifa etmeye çalışan başörtülü avukatların, bütün hakları Baro yönetimince kabul edilemez bir şekilde ellerinden alınmaya çalışılmakta, adliyelere başörtülü olarak girmelerinin yasaklanması hedeflenmektedir.” dedi.

‘BAŞÖRTÜLÜ AVUKATLARA DERHAL SORUŞTURMA AÇILIP CEZALAR VERİLİYOR’

Birlikte yaşadığı kadını tabanca ile öldürüp katil olan kişinin avukatlık yapmasında bir mani görmediğini belirttiği İstanbul Barosu yönetiminin diğer meslektaşlarından hiçbir farkı olmayan başörtülü avukatları mesleğe yakıştıramadığını ifade eden Tatlı, başörtülü olarak mesleklerine devam eden avukatlara derhal soruşturmalar başlatılıp, cezalar verildiğinin altını çizdi.

Dünya Bülteni

 

 

 

Bir cevap yazın