Faiz sarmalında borçla borç ödeme devri

İstanbul Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası’nın (İSMMMO) ”Tüketici Kredileri ve Borçların Türkiye Panoraması” adlı raporuna göre, vatandaş kısa vadeli nakit sıkıntısına çareyi banka kredisi, kredi kartı, kredili mevduat hesabında buldu.

”Tüketici Kredileri ve Borçların Türkiye Panoraması” adlı rapora göre, ev hayali kuranlar, ortalama 10 yıllık geleceğini ipotek altına sokarak kullandığı kredilerle son beş yılda konut kredilerini adeta patlattı. Otomotiv kredilerinde görece düşük rakamlar gerçekleşirken, genel eğilim ”acil nakit çözümleri ve zorunlu konut ihtiyacı” olarak belirdi.

Rapora göre, vatandaşların kullandığı toplam tüketici kredileri son 5 yılda yüzde 154 oranında artışla 172 milyar liraya ulaştı. Günü kurtarma peşindeki vatandaşa ”ilaç” olan bankaların kredili mevduat hesapları ise aynı dönemde ikiye katlanarak 4 milyar lirayı geçti.

BİREYSEL KREDİ KARTI BORCU 58 MİLYAR LİRAYI AŞTI

Bireysel kredi kartları kullanımının toplumsal felakete dönüştüğü öne sürülen raporda, 2007’nin son çeyreğinde 27 milyar lira olan toplam bireysel kredi kartı borcunun, 2012’nin mart sonu itibariyle 58 milyar lirayı aştığı ve artış oranının yüzde 114’ü bulduğu bilgisine yer verildi.

Konutta özellikle ”başımı sokacak bir evim olsun” düşüncesi ile yapılan kredi talebiyle 2007 yılında 32,3 milyar lira olan tutar 2012’nin mart sonu itibariyle de 75,4 milyar liraya yükseldi. Rakamlar tüketici kredileri içerisinde yer alan ipotekli konut kredilerinin hacminde çok önemli artışlar meydana geldiğini de gösteriyor.

Konut kredisi kullananların, genelde 10 yıllık sürede gelirlerinin bir bölümünü ipotek altına soktuğuna ve bu sürenin uzunluğuna dikkat çekilen raporda, ekonomide yaşanacak dalgalanma, istikrarsızlık veya olumsuz bir seyrin, büyük bir felakete kapı aralayacağı uyarısı yapıldı.

”BORCUN BORÇLA KAPATILMASI EĞİLİMİ HIZLANIYOR”

Açıklamada görüşlerine yer verilen İSMMMO Başkanı Yahya Arıkan, haneye giren gelirin daha da azalması halinde, bugün anketlere göre her dört kişiden birinin kredi kartı borcunu ödeyemediği bir konjonktürde tablonun daha da kötüleşmesinin kaçınılmaz olacağı uyarısında bulundu.

Arıkan, ”İhtiyaç kredisindeki büyük artış, borcun borçla kapatıldığının kanıtı. Konut ve ihtiyaç kredisindeki şahlanışa karşılık taşıt kredisine iştahın kesik olması ise düşündürücü” dedi.

Dünya Bülteni

 

 

 

Bir cevap yazın