Çukurca saldırıları ne anlama geliyor?

Çukurca’da önceki gece düzenlenen saldırılar, PKK yöneticisi Karayılan’ın “Söz konusu olan Botan-Zağros alanıdır” diye işaret ettiği planın 2. etabının başladığını gösteriyor.

ANKARA

Doğan Haber Ajansı’nın haberine göre PKK, Hakkâri-Çukurca karayolu üzerinde bulunan merkeze bağlı Geçimli Jandarma Karakolu ile Çukurca İlçesi Karataş Karakolu ve Darsinki Tepesi’nde bulunan askeri üs bölgesine önceki gece eş zamanlı saldırı düzenledi.

PKK

PKK tepe yöneticisi Murat Karayılan cuma günü yaptığı açıklamada “Planlamamızı söylemem ama şu ana kadar Şemdinli ve Çukurca’yı basmamız söz konusu olmamıştır” dedi. Fırat Haber Ajansı’nın haberine göre sınırdan 35 km içerde mevzilendiklerini ileri süren Karayılan, “Sorun sadece Şemdinli değil, bütün Botan-Zağros alanı söz konusudur” diye konuştu.

GELİŞMELER NEYE İŞARET EDİYOR

PKK’nın önceki gece düzenlediği kombine saldırılar, Karayılan’ın açıklamalarına paralel şekilde örgütün belirtilen bölgeyi denetim altına alma planının devam ettiğini gösteriyor.

HPG açıklamasında sözü edilen ‘birinci aşama’ örgütün yeni taktiğine göre saldırıya, ‘ikinci aşama’ ise saldırıdan sonra bölgeye yerleşmeye karşılık geliyor.

Karayılan’ın hedef seçtikleri alana ilişkin sözleri göz önüne alındığında önümüzdeki günlerde örgütün bir taraftan Uludere diğer taraftan Yüksekova’da saldırması da şaşırtıcı olmayacaktır.

5 Ağustos itibariyle söz konusu bölgede saldırı inisiyatifinin PKK’da olduğu, TSK’nın ise henüz gidişatı tersine çevirecek nitelikte bir karşı hamle içinde olmadığı fark ediliyor.

Radikal

 

 

Bir cevap yazın