AK Parti’nin krizi ve ‘Müslüman aydınlar’

AK Parti bir siyasi düşüş yaşıyor mu’ sorusu, bu günlerde birçok çevrenin gündeminde. Başbakan’a göre her şey yolunda. Anketleri ayrıca tartışmak gerekse de AK Parti’yi geçmişte desteklemiş, oy vermiş, partiden umut besleyen bazı çevrelerin hayal kırıklığının derinleştiği açık…

Klasik devletçi mantık, en ham haliyle yeniden diriliyor. Örneğin, İçişleri Bakanı, ‘PKK ile mücadele’de düşman olarak köşe yazarlarını görüyor ve onları hedef alıyor…

Dikkat çekici olan, Başbakan’ın özellikle son haftalarda, bu ‘zihniyet’in arkasında duran bir görüntü vermesi.

Belki de Başbakan’ın ‘yeni psikoloji’sini, İdris Naim Şahin simgeliyor… Çözüm üretemezseniz suçu adalette ve fikir özgürlüğünde bulmaya başlarsınız. Siyasetteki başarısızlığın ve vizyon daralmasının tetiklediği ‘temel içgüdü’lerden biri budur…

Geçmişte belki sadece bir-iki kesimin yakındığı gelişmeler, şimdi daha geniş kesimlere doğru yayılıyor. Dikkat çekici olansa, gelişmelerin İslami kesimi de kapsama alanı içine almaya başlaması.

Bu açıdan Roboski (Uludere) katliamı bir kırılmaydı. İslamcı aydınların etkili bir kesimi katliama yönelik hükümet politikalarını eleştirdi. Bir bildiriyle, hükümeti vicdana, Kürtlerden özür dilemeye çağırdılar. Yeni Şafak’ta Ali Akel işinden oldu.

Son olarak, İstanbul Terörle Mücadele Şubesi Müdür Yardımcılığı’na atanan işkenceci polise Başbakan’ın sahip çıkması, İslami kesimdeki hesaplaşmayı derinleştiriyor.

Bir grup ‘İslamcı’ aydın da Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ü ziyaret ederek Dink davasındaki adaletsizlikten yakındı. Ömer Faruk Gergerlioğlu, Cemal Uşşak, Yıldız Ramazanoğlu ve Hilal Kaplan’ın yer aldığı heyet, adalet için Cumhurbaşkanı’nın kapısını çalma ihtiyacını duydu.

İktidar, birçok durumda, onu elinde bulunduranı, kişisel değerlerinden, birikiminden ve vicdani süzgecinden uzaklaştırarak bir mekanizmanın içindeki robota dönüştürüyor. Her şeyi doğru yaptığınızı sanmaya başlıyor, dost eleştirileri düşman görüyorsunuz. Örneğin, Parti Meclisi’nde tecavüzcünün terfi ettirilmesini eleştiren arkadaşlarınızı ‘PKK ajansından haber almak’la suçlar hale gelebiliyorsunuz.

İslami kesimin aydınlarının tepkileri, kendi saflarında oluşan yeni muhalif seslerin adalet ve özgürlük isteğinin ifadesi.

ORAL ÇALIŞLAR

Tamamı için Radikal

 

 

Bir cevap yazın