Mısır’dan Sina operasyonu

Mısır ordusunun, 2 gün önce Refah kenti yakınlarında bir güvenlik noktasına saldırarak 16 güvenlik gücünü öldüren saldırganlara karşı başlattığı operasyon sürüyor.

El Ariş kenti girişinde bulunan Rish bölgesindeki çiftliklerin birinde güvenlik kuvvetlerine pusu kurmak isteyen maskeli kişiler ile Mısır ordusuna bağlı askerler arasında çatışma çıktı. Mısır’ın resmi Nil Televizyonu, çatışma haberini resmi kaynaklara dayanarak duyurdu.

Güvenlik kaynaklarından ve bölgedeki görgü tanıklarından edinilen bilgilere göre, Sina Yarımadası’nda dün akşam saatlerinde güvenlik kuvvetlerine yönelik 3 ayrı saldırı gerçekleştirildi. Saldırıların ardından helikopter ve tank desteğinde bölgede operasyonlar başlatan Mısır ordusu, El Ariş kentine bağlı Tuma bölgesinde saldırganlar ile çatışmaya girdi. Çatışmada 20 saldırgan öldürülürken, 2 polisin de yaralandığı kaydedildi.

Görgü tanıkları da gece boyunca Tuma bölgesinde silah seslerinin kesilmediğini ve kasabanın stratejik önem taşıyan noktalarında tankların konuşlandırıldığını ifade ettiler. Bölgede telefon ve internet bağlantılarının kesik olduğu ve bazı yerlere elektrik verilemediği kaydedildi.

Bedeviler’in yoğunlukla yaşadığı Sina Yarımadası’nda, Mısır’ın, Gazze Şeridi ve İsrail ile sınırı bulunuyor.

Dünya Bülteni

 

 

Bir cevap yazın