Esad sonrası senaryolar tartışılıyor

Suriye başbakanının rejimi terk etmesinden sonra Esad sonrasıyla ilgili senaryolar da tartışılmaya başlandı. 

Esad’ın devrildiği günün ertesinde temel belediye hizmetlerinin nasıl devam edeceği, muhtemel göçlerle nasıl baş edileceği, ekonominin yeniden nasıl işlemeye başlayabileceği ve güvenlik güçlerinin dağılmasının engellenmesi gibi hususlar gündemde.

Bu çerçevede gözler, ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton’un cumartesi günü İstanbul’da Türk yetkililerle yapacağı temaslara çevrildi. Clinton, gezinin amacını, “Rejimden son kopmalar ve Halep’teki gelişmeler, doğru bir geçiş planı üzerinde çalışmamız gerektiğini gösteriyor.” şeklinde açıkladı.

Clinton, “Bundan sonra ne olacağının, rejimin düştüğü günün ertesinin planlarını konuşmaya başlayabilmemiz lazım.” dedi. Esed sonrası Suriye için kırmızı çizgilerinin “güvenlik, mezhepler arası harmoni ve aşırılara sıfır tolerans” olduğunu belirten ABD yönetimi, “su, elektrik ve diğer kamu hizmetlerinin aksamadan devamını sağlayacak, bunun yanı sıra kadınlar, azınlıklar, tarafsızlar ve eli kana bulaşmamış devlet memurlarının da Suriye’nin geleceğinde söz sahibi olabileceği aşamalı bir geçiş” telkininde bulunuyor.

Ancak Esad rejiminin 40 yıllık baskısına ek olarak son 17 aydaki katliamların, Suriye muhalefetindeki nefret ve öfkeyi derinleştirmesi, yumuşak  geçiş konusunda endişelere neden oluyor… Suriye muhalefeti Esad’ın devrilmesinden sonra yabancı savaşçılarla karşı karşıya gelmelerinin kaçınılmaz olduğunu belirtiyor. El Kaide ve benzeri örgütlerinin, Suriye’de çatışan muhalefetin çok küçük bir yüzdesini oluşturduğu belirtiliyor ancak, Esad’ın devrilmesinden sonra oluşabilecek iktidar boşluğunu doldurarak aniden güçlenmelerinden endişe ediliyor.

Suriye nüfusunun, Sünni Araplar, Nusayriler, Hıristiyanlar, Kürtler ve Dürzilerden oluşması da Esed sonrası iktidar çekişmesini kaçınılmaz kılıyor. Mezhepsel bölünme ve zaaf içinde bir iktidar oluşması halinde Irak’taki tablonun oluşmasından korkuluyor. Irak’taki kanlı çarpışma ve saldırılar ülkedeki 100 bin Amerikalı askere rağmen yıllarca devam etti.

Suriye’de çarpışan muhalifler, dışarıdan bir sivil muhalefet lideri fikrine açıkça ve net şekilde karşı çıkıyor. Esed sonrasında halkın tamamı bir yana bütün muhalefeti arkasında toplayabilecek tek bir lider adayının bile çıkmamış olduğuna dikkat çekiliyor.

Zaman

 

 

 

 

Bir cevap yazın