Şemdinli dönüm noktası olabilir

PKK’nın Şemdinli ile başlattığı, Çukurca ile devam ettirdiği sürecin hedefi bölgeden TSK’yı çıkarmak ve özerk yönetimler kurmak.

ANKARA

AKP Grup Başkanvekili Mahir Ünal “PKK’nın son destekçisi Suriye’de karışıklığın sona ermesi ve bölgeye düzenin gelmesiyle birlikte terör ve terör örgütünün yeri olmayacaktır. Esed ile birlikte PKK terör örgütü de tarihin tozlu raflarına kalkacaktır” dedi. AA’nın dünkü haberine göre Ünal, PKK’nın Türkiye’de bir özerk bölge oluşturmak istediğini, bunu Şemdinli’de yapmak için bir karşı saldırıya geçtiğini ancak daha önceden önlemler alındığını ve gerekenin yapıldığını da söyledi.

Şemdinli Belediye Başkanı Sedat Töre, halkın bugüne kadar çok çatışmaya tanık olduğunu ancak ilk kez mevzi çatışması gördüklerini söyledi. 

SURİYE

Suriye’de Kürtlerin çatı örgütü Yüksek Kürt Konseyi bünyesinde faaliyet gösteren Kamışlı Halk Meclisi’nin başkanı Remziye Hemed, kentte yönetimi almamalarının nedenini “Kimi güçlerin durumu başka türlü gösterme çalışmalarına zemin olmamaya çalışıyoruz” biçiminde açıkladı.

PKK

PKK yöneticilerinden Duran Kalkan, Şemdinli’nin bir başlangıç olduğunu söyledi. 

DHA’nın dünkü haberine göre PKK, Şemdinli’deki Derecik Hudut Taburu’na havan saldırısı düzenledi. 

Çukurca ilçesine bağlı Karataş Jandarma Karakolu’na uzun namlulu silahlarla ateş açıldı. DHA’nın dünkü haberine göre 4 gün önce yine PKK’nın saldırısına uğrayan karakoldan ve çevre birliklerden ateşin geldi yöne yoğun top atışı yapıldı.

Şırnak’ın Beytüşşebab ilçesindeki Kato Dağı’nın Sinekli Meydan Mevkii’nde mayına dayanıklı ‘kirpi’ adı verilen araca PKK’lı bir grup roketatar ve uzun namlulu silahlarla saldırı düzenledi.

Şırnak’ta dün özel bir şirkete ait kum ocağını basan PKK’lılar 1 iş makinesi ve 1 kamyonu yakarak kaçtılar.

Fırat Haber Ajansı’nın dünkü haberine göre PKK akşam saatlerinde Derecik’teki Umurlu Karakolu’na saldırı düzenledi.

GELİŞMELER NEYE İŞARET EDİYOR

Ünal’ın sözleri hükümetin Esad rejimi ile PKK’yı ilintilendiren çizgisini yansıtıyor. Bununla birlikte Esad rejiminin tamamen yıkılması halinde, Suriye’nin kuzeyinde kurulmakta olan Kürt bölgesi de göz önüne alındığında PKK’nın tarihe karışmak bir yana, daha da güçleneceğini ıskalıyor.

Ajansların geçtiği haberler Şemdinli ve çevresinde durumun kritik boyutta olduğuna işaret ediyor.

PKK’nın daha önce saldırdığı askeri hedeflere ısrarla saldırı düzenlemesi, Kalkan’ın burada küçük bir bölümü aktarılan açıklamalarında söylediklerine uygun düşüyor. Örgüt askeri baskıyı arttırarak bölgedeki karakolların boşaltılmasını sağlamayı, paralel olarak da özerk yönetimlerin kurulmasını hedefliyor.

Olayları bütünlüklü değerlendirme kapasitesi ve asıl olarak da benimsenen siyasal pozisyona bağlı olarak bu hayli iddialı hedefle ilgili farklı yorumlar yapılabilir.

Ancak burada dikkat çekilmesi gereken nokta şudur: PKK tarzında bir örgütlenme, çıtayı bu kadar yükseğe koyduktan sonra vites düşürmesi ya da düşürmek zorunda kalması halinde tekrar aynı ivmeyi yakalayamayacağını ve giderek zemin kaybedeceğini bilir. Diğer bir ifadeyle girmiş olduğu yolda ‘manevra’ yapma imkânı yoktur. O nedenle de sürece bütün gücüyle yüklenecektir. Keza Ankara da.

Peki ne olacak? İzleyip göreceğiz. Ama şimdiden belli olan, Şemdinli’nin Kürt sorununun çözüm sürecinde istikameti belirleyecek bir dönüm noktası olduğudur.

CEVDET AŞKIN

Radikal

 

 

 

Bir cevap yazın