Clinton ve Davutoğlu yine görüştü

ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Suriye konusunda temaslarda bulunmak için İstanbul ‘a geldi. Clinton, ilk olarak Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’yla bir araya geldi.

Clinton ve Davutoğlu, görüşmenin ardından ortak bir açıklama yaptı. Davutoğlu, kapsamlı bir görüşme yaptıklarını ifade etti ve ABD ile Suriye’de geçiş sürecinin en kısa sürece tamamlanması ve bu geçiş sürecinde herhangi bir güç boşluğunun oluşmaması konusunda da mutabık kalındığını belirtti. Davutoğlu ‘Böylesi bir güç boşluğundan istifade etmek isteyen başta PKK olmak üzere terör gruplarına karşı her türlü tedbiri almamız gerektiği konusunda da ortak bir perspektife sahibiz’ dedi.

Clinton: Türkiye’nin müttefikimiz olması gurur verici

Clinton ise şöyle konuştu:

“3 önemli konudan bahsettik bugünkü görüşmede; Muhaliflerin şiddetini durdurma çabalarına destek olmak, Suriye’de demokratik bir geçişi sağlamak ve muhaliflere silah dışında insani yardımlar göndermek. Bugün Amerikan ve Türk grupları arasındaki notları karşılaştırdık ve ortak bir operasyonel resim ortaya koymak istedik. Bu sayede kendi aramızdaki işbirliğini iyileştirmeyi, arttırmayı ve şiddeti durdurmak isteyen herkesle işbirliği yapabilmeyi sağlamayı amaçlıyoruz. Dışarıdan da Suriye’deki şiddettin durabilmesi için elimizden gelen baskıyı devam ettireceğiz.

Dün Washington’da İran-Hizbullah-Suriye arasındaki bağlantıların kesilmesi için gerekli adımların atılması kararlaştırıldı ki bu sayede Esed rejimi daha erken bir şekilde gidebilsin. Muhaliflere nasıl yardımcı olabiliriz bunu konuştuk. Bu şiddeti nasıl durdururuz onu konuştuk…

Hiç kimse Esad rejiminin ne zaman düşeceğini bilmiyor ama bugünün geleceğini biliyoruz. Suriye halkı geçiş sürecini kendisi gerçekleştirecek. Ekonomilerini düzeltecekler, güvenliğini arttıracaklar, ülkenin kimyasal silahlarını yok etmeleri gerekecek. Tüm bunların dikkatli bir şekilde planlanması ve uluslararası toplumdan gelecek destekle sağlanması gerekiyor. Pek çok B planı geliştirmemiz gerekecek… Türkiye’nin bizim müttefikimiz olması gurur vericidir.”

İlkehaber/Hürriyet

 

 

Bir cevap yazın