Müslümanlar basiretli davranmalı

Sakarya Adalet Girişimi 362. Hafta açıklamasında başörtüsü yasağı uygulayan firmalara boykot çağrısı yaparken Arakan Müslümanları için yardım ve dayanışma mesajı verdi

Sakarya Adalet Girişimi Başörtüsü Platformu, 362. Hafta basın açıklamasını Ribat Eğitim Vakfı Sakarya Şubesi’nden Mithat Aykaç okudu. Başörtüsü yasağının bittiği yönündeki bir rahatlamanın yanılgı olduğunu belirten Aykaç, özel sektörde uygulanan yasaklara dikkat çekti. “Başörtülü, sakallı, namaz kılan ve oruç tutan kişilerin müşteri olarak firmalarına gelmelerinde sakınca görmeyen CarrefourSa ile Aras Kargoyu ayrımcı tutumları nedeniyle, tüketiciler olarak bizler boykot edelim, alışveriş yapmayarak bu gücümüzü sergileyelim ve onları cezalandıralım.” diyen Aykaç, çağrıyı şöyle tamamladı: “Sadece benim yapmamla ne olur demeyin, siz kendinizden sorumlusunuz. Bundan böyle yasakçı ve ayrımcı tutum sergileyen firmalara boykot uygulamasına devam edelim.” 

Güneydoğu Asya ülkesi Myanmar’ın Arakan Bölgesinde Mayıs ayından bu yana Müslüman halka dönük sistematik bir zulüm uygulandığına dikkat çeken Mithat Aykaç, konuyla ilgili şu ifadeleri kullandı: “Amerika’nın bölgeye küresel kuruluşları ve istihbarat örgütleriyle gelmesi sonucu ekilen fesat tohumları meyvelerini verdi. Vatandaşlık hakları olmayan, çocuklarını okula gönderemeyen, kamuda görev alamayan Müslümanların köyleri Budistler tarafından ateşe veriliyor. Askeri rejim hâlen ülkedeki tek egemen güç, egemen din de Budizm. Bu ülkenin topraklarına ait olmadıkları iddiasıyla Müslüman azınlığın temel hakları yoktur.” Suriye’deki iç savaşın binlerce masum insanın hayatına mâl olduğu belirtilen açıklamada “Bu karmaşık ortamda Müslümanlar akıllı hareket etmelidir. Ne emperyalistlerin söyleminde bulunup firavunlaşmamalı, nede mezhepçi yaklaşımla körleşmemelidir.” çağrısı yapıldı. Platform mensupları 363. Hafta basın açıklamasında buluşmak üzere dağıldılar.

SAKARYA ADALET GİRİŞİMİ 362. BASIN AÇIKLAMASI

Hakkı haykırmak, adaleti sağlatmak, yapmamız gereken onurlu duruşumuzu sergilemek için 362. kez yine meydanlardayız. Mücadelemiz yeryüzünde akıl, nesil, can, mal ve din emniyetlerinin sağlandığı zamana kadar devam edecektir.

Üniversitelerdeki başörtüsü yasağının kaldırılmasıyla rahat bir nefes aldığımızı düşünürsek aldanırız. Müslümanlar özel sektörde bazı baskılara maruz kalmaktadırlar. Son örnek; kadın görevlilerin başörtülü şekilde çalışması ve stantta görev yapmasını engelleyen CarrefourSa ile Aras Kargoyu protesto ediyoruz. Başörtülü, sakallı, namaz kılan ve oruç tutan kişilerin müşteri olarak firmalarına gelmelerinde sakınca görmeyen CarrefourSa ile Aras Kargoyu ayrımcı tutumları nedeniyle, tüketiciler olarak bizler boykot edelim, alışveriş yapmayarak bu gücümüzü sergileyelim ve onları cezalandıralım.Sadece benim yapmamla ne olur demeyin, siz kendinizden sorumlusunuz. Bundan böyle yasakçı ve ayrımcı tutum sergileyen firmalara boykot uygulamasına devam edelim.

 Mübarek Ramazan ayının rahmeti üzerimizdeyken Müslümanların üzerinde zulümler devam ediyor.

Güneydoğu Asya ülkesi Myanmar’ın Arakan Bölgesinde Mayıs ayından bu yana tam bir din savaşı yaşanıyor. Amerika’nın bölgeye küresel kuruluşları ve istihbarat örgütleriyle gelmesi sonucu ekilen fesat tohumları meyvelerini verdi. Vatandaşlık hakları olmayan, çocuklarını okula gönderemeyen, kamuda görev alamayan Müslümanların köyleri Budistler tarafından ateşe veriliyor. Tüm bunlara sebep olan olay 3 Müslüman gencin bir Budist kadına tecâvüz ettiği iddiası. Daha sonradan yalanlanan tecâvüz iddiasından sonra Budist çeteleri bir otobüsü ateşe vererek 10 Müslüman’ı öldürdü. Ardından onlarca Müslüman köyü ateşe verdiler. 1.000’den fazla Müslüman ölürken, 90.000 kişi de evlerini terk etmek zorunda kaldı.

Askeri rejim hâlen ülkedeki tek egemen güç, egemen din de Budizm. Bu ülkenin topraklarına ait olmadıkları iddiasıyla Müslüman azınlığın temel hakları yoktur. Siyasi parti kurmak, dernek kurmaları, devlet memuru olmaları yasaktır. Yaşadıkları bölgeden başka yere seyahat edebilmeleri için Budist yönetimin onayı gerekli. Baskı o kadar yoğun ki, Müslüman azınlığın satın alabileceği ürünler bile sınırlı. Buna cep telefonu kontörü de dâhil. 

Son iki günde yaşanan katliamlar üzerine, Arakan’da olağanüstü hâl ilan edilen bölge sayısı 9’a ulaştı. Akşam 19.00 ile sabah 05.00 arasında sokağa çıkma yasağı uygulanıyor.

Komşumuz Suriye;

Suriye’de kan ve gözyaşı akmaya devam ediyor. İki ateş arasında kalan binlerce masum insan hayatını kaybetti. Ekranlara yansıyan çok acı tablolar var. Bir görüntüde devlet güçleri ele geçirdiği milisi kurşuna diziyor, ardından tekbir getiriyor. Diğer yanda özgürlük ordusu mensubu devletin askerini tuzak kurup vuruyor, o da tekbir getiriyor.

Suriye’de devam eden kirli iç savaş Amerikan emperyalizminin ekmeğine yağ sürüyor.

Amerikan emperyalizmi, Ortadoğu’yu gerek petrol ve diğer kaynakları yönünden, gerekse güvenlik açısından tam olarak kontrol edilebilir hâle getirmeyi hedefliyor.

Suriye’de bundan sonra ne olacağını Irak’a, Afganistan’a bakarak anlayabiliriz…

Demokrasi, barış, adalet, kalkınma gelecekti. Sonuç; bir milyonu aşkın can kaybı, binlerce bacımızın iffetine tecavüz, milyonlarca mülteci, dinmeyen mezhep savaşları, her gün patlayan bombalarla ölen yüzlerce insan ve fiilen bölünmüş bir ülke…

Türkiye Hükümeti Suriye’de barışın tesisini tercih etmeli. İç savaşın tahrikçisi ve organizatörü olmamalı. Yoksa bunun bedelini Suriye ve Türkiye halkları ödeyecektir.

Bu karmaşık ortamda Müslümanlar akıllı hareket etmelidir. Ne emperyalistlerin söyleminde bulunup firavunlaşmamalı, nede mezhepçi yaklaşımla körleşmemelidir.

Sakarya Adalet Girişimi Başörtüsü Platformu Adına 

Ribat Eğitim Vakfı Sakarya Şubesi – Mithat AYKAÇ

 

Bir cevap yazın