İsrail’de İran’a savaş sesleri yeniden yükseliyor

İsrail cephesinden İran’a yönelik askeri operasyon sesleri hiç olmadığı kadar yükseldi. İsrail medyasının bu haftaki ana gündem maddesi, Başbakan Binyamin Netanyahu ile Savunma Bakanı Ehud Barak’ın “çok geç olmadan” İran’ın nükleer tesislerini bombalama kararı aldığı oldu.

Gazete manşetleri ve televizyon kanallarının hararetli tartışma programlarına göre Netanyahu ve Barak, ülkenin ana müttefiği ABD’nin yanı sıra İsrail yönetici elitinin itirazlarına rağmen her şeyi göze aldı.

Son bir yıldır İsrail’den İran’ın uranyum zenginleştirme programı sayesinde nükleer bomba geliştirme kapasitesine ulaştığına dair endişeler dile getirilirken ABD Başkanı Barack Obama askeri operasyon ihtimaline karşı çıkıyordu. Birçok analiste göre İsrail tek başına hareket edemeyeceği için operasyon planları rafa kalkmıştı. Ancak Netanyahu ve Barak ikilisinin bu kadar çabuk vazgeçmeyeceğine dair ilk işaret İsrail’in saygın gazetesi Yedioth Aharonoth’tan geldi. Ülkenin en prestijli iki diplomasi muhabiri Nahum Barnea ve Şimon Shiffer’in imzasını taşıyan manşete göre ‘Netanyahu ve Barak İran’a sonbaharda saldırma kararı aldı.’

ASKERE İKNA TURLARI

Netanyahu ve Barak ikişer kere generalleri ve istihbarat kurumlarının üst düzey isimlerini toplantıya çağırsa bile tek bir ismi bile ikna edemedi…  Merkez sağ Maariv gazetesinin bu hafta yayımladığı ankete göre de halkın sadece yüzde 33’ü İsrail’in İran’a saldırmasını destekliyor.

BEYAZ SARAY UYARDI

İsrail medyasındaki tartışmalar sürerken ABD yönetiminden uyarı gecikmedi. Beyaz Saray Sözcüsü Jay Carney cuma günü yaptığı basın toplantısında İsrail ve ABD’nin İran’ın nükleer programının amacı konusunda hem fikir olduğunu belirtti. Ancak Carney, “Aynı zamanda gözlerimiz İran’ın programının üzerinde ve İran silah üretmeye doğru dönüm noktası denilebilecek bir düzeye ulaşırsa bundan haberimizin olacağını söylemek istiyorum” diyerek ‘bizden habersiz hareket etmeyin’ uyarısında bulundu.

Milliyet

 

 

Bir cevap yazın