PKK alıkoyduğu herkesi serbest bırakmalı

CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin AYGÜN, 12 Ağustos 2012 günü saat 19:00 sularında Tunceli ili Ovacık İlçesi’nden Tunceli iline dönüşünde PKK’lılarca yolları kesilmek sureti ile alıkonulmuştur. Danışmanının ve bir muhabirin de beraberinde bulunduğu milletvekili örgüt mensuplarınca ormanlık alana götürülürken yanındakiler serbest bırakılmıştır.

Hiçbir ideolojik ve siyasi mülahaza ile bireyin yaşam ve güvenlik hakkı ihlal edilemez. Nereden gelirse ve kime karşı olursa olsun başta yaşam hakkı olmak üzere insan hakkı ihlali doğuran tüm tutumları, eylemleri reddediyoruz, kınıyoruz. Sivil siyasete ve siyasetçilere yönelik olarak gerçekleştirilen her türlü baskı, şiddet, kaçırma, alıkoyma gibi eylemler asla tasvip edilemez.

PKK tarafından ister siyasetçi, ister sivil, ister kamu çalışanı olsun insanların kaçırılmasını büyük bir ihlal olarak görüyor, protesto ediyoruz. İnsan yaşamı ve özgürlükleri üzerinden siyaset yapılamaz, çatışma alanı üretilemez. İnsan bir meta olarak kullanılamaz ve bir pazarlık aracı yapılamaz. İnsanı kaçırmak/alıkoymak, onun ailesi başta olmak üzere tüm topluma ölüm korkusu yaşatmaktır.

Kişilerin yaşam hakkının teminat altına alınması için devlet gereken önlemleri almalıdır. Devlet görevlilerinin ihlal yapmamış olması, ihlali başkalarının üretmiş olması devleti sorumluluktan kurtarmaz. Devletin bu konuda pozitif ve negatif iki yükümlülüğü vardır. Esasen devletin en önemli görevi bireyin güvenlik hakkının korunması, güven içinde yaşamasının sağlanmasıdır.

Çözüm ve çözüm yolu ancak şiddetsiz, baskısız, sivil siyaset kanalları açık tutularak mümkündür. PKK halen elinde tuttuğu insanları serbest bırakmalı, kaçırma ve alıkoymalara bir an önce son vermelidir.

Bu güne kadar her vesile ile gündeme getirdiğimiz kaçırılan kişilerin serbest bırakılması talebimizi bu gün de CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin AYGÜN’ün kaçırılması vesilesiyle tekrarlıyoruz. Alıkonulan Kaymakam, Asker, Milletvekili ve diğer tüm sivil kişiler serbest bırakılmalıdır. Seçilmiş siyasetçilerin kaçırılması seçmenlerinin iradesini ortadan kaldırmakta, sivil siyasetin önünü tıkamaktadır.

MAZLUMDER kaçırılan kişilerin derhal ve koşulsuz olarak serbest bırakılmasını, bu hususta bir insan hakları örgütü olarak üzerine düşen bütün sorumlulukları yerine getirmeye hazır olduğunu belirtir.

Ahmet Faruk ÜNSAL

MAZLUMDER Genel Bşk

 

Bir cevap yazın