Dünya Kudüs Günü Etkinlikleri

Mübarek Ramazan ayının son cuması Dünya Kudüs Günü dolayısıyla, Türkiye’nin değişik illerinde yürüyüş ve etkinlikler düzenleniyor.

1948’den beri devam eden Siyonist işgale ve Rabbimizin çevresini mübarek kıldığı Mescid-i Aksa kuşatmasına karşı tüm dünyada Müslümanların birlik içinde ses verdiği ve dayanışma sergilediği bir gün olması temennisiyle rahmetli İmam Humeyni tarafından ilan edilen Dünya Kudüs Günü’nde bu yıl da çeşitli etkinlikler düzenlenecek.

İstanbul’da, Kudüs Günü Platformu tarafından organize edilen ve birçok kuruluşun destek vereceği etkinlik Fatih Camii’nde kılınacak Cuma namazı ile başlayacak. Namaz sonrasında İtfaiye Parkı’na doğru bir yürüyüş gerçekleştirilecek ve orada bir program tertip edilecek.

İstanbul’da akşam ise Kudüs-der tarafından bir gece düzenlenecek. Renk Düğün Salonu’ndaki program iftar ile başlayacak. Gecede Atasoy Müftüoğlu konuşmacı olacak.

SAKARYA ETKİNLİĞİ

Dünya Kudüs Günü vesilesiyle Sakarya Adalet Girişimi adına Diriliş Saati Dergisi bir etkinlik düzenliyor. Teravih namazına müteakiben şehir merkezindeki Bulvar’da yapılacak programda sinevizyon gösterisi, basın açıklaması ve dua yapılacak. Ayrıca helva ikramı da yapılacak.

TOKAT ETKİNLİKLERİ 

Tokat’ta ilk olarak işgal altındaki Kudüs ve Filistin için bir eylem gerçekleştirilecek. TOKAD tarafından yapılacak eylem, saat 17.30’da Tokat Yer Altı Çarşısı üzerinde.

İkinci etkinlik ise TOKAD Niksar Temsilciliği’nde olacak. Kudüs Gecesi olarak düzenlenecek etkinlikte Ahmet Örs ve İlyas Çetin birer konuşma yapacak. Gecede sinevizyon gösterisi ve marşlar da yer alıyor.

ANKARA ETKİNLİĞİ

MAZLUMDER ise Dünya Kudüs Günü’nde bir iftar düzenliyor. İnsanlığın ortak vicdanı Kudüs’teki ırkçı siyonizme ve Filistin’de devam eden ambargo ve saldırılara karşı gerçekleştirecek protestodan sonra birlikte iftar yapılacak

Tarih : 17 Ağustos 2012 (Cuma) Saat: 19.30

Yer : İsrail Büyükelçisi Konutu Önü (Atatürk Bulvarı Seğmenler Parkı Yanı Farabi Sok. (Protokol Yolu) Kavaklıdere/ANKARA)

Ankara’daki bir diğer etkinlik de 28 Şubat sürecinde hedef gösterilen Sincan ilçesinde gerçekleştirilecek.

16 Ağustos Perşembe akşamı, Yağmur Düğün Salonu (Lale Meydanı)’nda yapılacak program iftar ile başlayacak.

ADANA ETKİNLİĞİ

Akdeniz Bölgesinde faaliyet gösteren Kudüs Platformu Başkanı İsa Emre,  Adana’da kitlesel bir basın açıklaması yapacaklarını duyurdu. Emre, “Yarın Cuma Namazı çıkışı Sabancı Merkez Camisi’nde kitlesel bir basın açıklaması yapacağız. Kudüs davasına inanan ve Filistinli kardeşlerinin yanında olmak isteyen tüm Müslüman Adanalıları yapacağımız basın açıklamasına davet ediyoruz” dedi.

DİYARBAKIR ETKİNLİĞİ

Birçok Sivil Toplum Kuruluşunu bünyesinde barındıran Özgür Kudüs Platformu,  17 Ağustos’ta Ulu Cami’de Cuma namazından sonra kitlesel bir basın açıklaması yapacak.

 

 

 

 

Bir cevap yazın