İsrail’den İran’a 30 gün savaşı

İsrail ’in sonbaharda İran ’a saldıracağına dair İsrail kaynaklı spekülasyonların ardı arkası kesilmezken Sivil Savunma Bakanı Matan Vilnai, İsrail ’in savaşa hiç olmadığı kadar hazır olduğunu belirterek ülkesinin savaş senaryolarını açıkladı.

İran ’la savaşın birkaç cephede 30 gün sürmesini öngördüklerini söyleyen Vilnai, Maariv gazetesine verdiği demeçte, savaşta ülke topraklarına her gün yüzlerce füze atılacağını ve yaklaşık 500 kişinin öleceğini tahmin ettiklerini belirtti.

Son dönemde İsrail basınında ülkenin Washington ’ın itirazlarına rağmen kasımdaki Amerikan seçimleri öncesi İran ’a saldıracağı yönünde haberler dikkat çekiyor. Koltuğunu ay sonunda iç istihbarat servisi Şin Bet’in eski başkanı Avraham Dihter’e devredip Çin’e büyükelçi olarak gitmeye hazırlanan Vilnai, “ ABD bizim en önemli müttefikimiz ve bu tür konularda onlarla işbirliği yapmalıyız” dedi.

İran ’ın yanı sıra Hizbullah ve Hamas’ın da saldırılarına maruz kalabileceklerini belirtenVilnai, savaşın yaratacağı olası maddi kayba değinmedi.

Radikal

 

 

Bir cevap yazın