Şam ve Halep’te çatışmalar sürüyor

Şam ve Halep’te rejim ve silahlı muhalifler arasındaki çatışmalar sürerken, şehirler yoğun top ateşi altında tutuluyor.   Saldırılara helikopterler de katılıyor. Uluslararası Af örgütü ise ülkenin ikinci büyük kenti Halep’teki sivillerin “dehşet verici seviyede şiddet” içinde yaşadığı uyarısında bulunuyor.

Muhalifler, başkent Şam’da son bir gün içinde en az 41 kişinin bu saldırılarda öldüğünü belirtiyor.

Kuzeydeki Halep’e, rejimi savunan güvenlik güçleri ve silahlı muhalif gruplar arasında bir buçuk yıldır süren çatışmaları kimin kazanacağının ortaya çıkacağı yer gözüyle bakılıyor.

AFP’nin bildirdiğine göre, Özgür Suriye Ordusu, kentin üçte ikisini kontrol altında tuttuğunu duyurdu. Ancak bu iddiayı doğrulama imkânı yok. Suriye ordusu da kontrolün elinde olduğunu ileri sürüyor.

Ağustos ayının ilk yarısındaki gözlemlerini aktaran Uluslararası Af örgütü, şiddet ortamında sivillerin hedef olduğunu vurguluyor: “Suriye hükümet güçlerinin artan sıklıkta yerleşim alanlarına yönelik hava ve top saldırıları sivillerin hayatını tehdit ediyor.”

Örgüt, isyancıların üslendiği veya işgal ettiği mahallelerin, ordu tarafından ayrım gözetilmeksizin ateş altına alındığına dikkat çekiyor.

Şam’ın güneyindeki Derayya’da ise muhalefet kaynaklarına göre bir günde 15 kişi öldürüldü.

Reuters’e göre, hükümet güçlerinin başkent civarında iki gündür başlattığı harekâtın, son bir ay içindeki en sert çatışmalara yol açıyor.

İngiltere merkezli Suriyeli İnsan Hakları Gözlemevi, mahallelerin bombalandığını ve askerlerin evleri bastığını duyuruyor.

Derayalı isyancılardan Ebu Zeyd, “Bölgeleri önce havan atışlarıyla temizleyip, sonra merkeze doğru ilerliyorlar” diye anlatıyor durumu.

Bu arada AFP, ABD’nin “İran’ın olası tehditlerine karşı ve Suriye’deki durumu izlemek üzere” bir nükleer uçak gemisini bölgeye hareket ettirdiğini kaydetti.

BBC Türkçe

 

 

Bir cevap yazın