Suriye’ye Çekiç Güç modeli masada

Fransız Savunma Bakanı Jean-Yves Le Drian Fransa’nın Suriye üzerinde kısmi uçuşa yasaklı bölge oluşturulması fikrini desteklediğini söylüyordu.

Ondan ayrı bir basın toplantısında konuşan Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius da ülkesinin Suriye’de uçuşa yasaklı bölge ilanı konusunu değerlendirmekte olduğunu söyledi. Fabius, 17 Ağustos’ta Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile Ankara’da görüşmüş ve Kilis’teki sığınmacı kamplarında gözlemlerde bulunmuştu.

100 bin sığınmacı

Bu açıklamalar üzerine görüştüğümüz Türk resmi kaynakları da Suriye’deki iç savaştan kaçanlar için uçuşa yasaklı bölge konusunun birkaç haftadan bu yana Batılı müttefikler arasında ayrıntılarıyla görüşülmekte olduğunu doğruladılar.

Resmi kaynaklar, Suriye üzerinde kısmi güvenlik bölgesi, yani uçuşa yasaklı bölge oluşturulması konusunun 23 Ağustos’ta ABD heyetiyle Ankara’da yapılan ve Beşar Esed sonrası senaryoların konuşulduğu ilk ‘operasyonel’ toplantıda, yani icraat toplantısında da görüşüldüğünü söylüyorlar.

Güvenli bölge arayışı

Diplomatik kaynaklar bu noktada güvenlik bölgesi ya da uçuşa yasaklı bölge kavramıyla tampon bölge kavramının birbirine karıştırılmaması gerektiği uyarısında bulunuyor. Tampon bölgenin sınıra bitişik ve diğer tarafına sarkan, sınırı ve içinde kalan insanları tehdit eden güçten koruyan bir toprak parçasının söz konusu olduğunu oysa güvenli bölge kavramının havadan denetimle de sağlanabileceği ayırımı yapılıyor.

Bunun için de 1991’de Irak’taki Saddam Hüseyin güçlerinden kaçan çoğunluğu Kürt 600 bin sığınmacı akını sonrasında oluşturulan uluslararası koalisyonun uyguladığı kısmi uçuşa yasaklı bölge modeli masaya konmuş bulunuyor…

Kaynaklar, şu anda Suriye’de sivil savaştan kaçan insanların Suriye toprakları içinde Suriye hava kuvvetleri saldırılarından korunması amacıyla oluşturulacak bir uluslararası koalisyon için de, yıllar önce Irak’ta uygulanan Çekiç Güç modelinin tartışılmakta olduğunu doğruluyor.

MURAT YETKİN

TAMAMI İÇİN RADİKAL

 

 

 

 

Bir cevap yazın