12 Eylül işkencecilerinin listesi açıklandı

Devrimci 78’liler Federasyonu, Ankara 12. Ağır Ceza Mahkemesi’nde süren 12 Eylül davası kapsamında mahkemeye gönderilen belgelerden yaptıkları araştırma sonucu, hakkında daha önce dava açılıp mahkum olan, beraat eden veya soruşturması takipsizlikle sonuçlanan isimlerin tamamını bir listede birleştirdi.

521 kamu görevlisinin ismi “soruşturulması gereken isimler” listesine konuldu. Federasyon ayrıca, mağdur anlatımlarından ve suç duyurularından yola çıkarak, 1. 029 isim daha belirledi. Böylece savcılıklara bildirilmek üzere hazırlanan 1.650 kişilik bir liste ortaya çıktı. Federasyon dün Mülkiyeliler Birliği’nde yaptığı basın açıklamasıyla bugün halen görevde olan emniyet müdürü, infaz koruma memurları ve jandarma görevlilerinin de bulunduğu isimleri açıkladı.

Devrimci 78’liler Federasyonu tarafından yapılan açıklamada “12 Eylül döneminde ülkenin her karakolu, her cezaevi, her emniyeti, her askeri üssü hatta her köyü, her kasabası dağı, taşı yani ülkenin her köşesi işkence merkezine dönüştürüldü. Buralardan yükselen çığlıkları kimseler duymadı. Duyanlar da kulaklarını kapadılar. İşkence görenlerden şikâyetçi olanların ısrarlı çabaları ile gördüğü işkenceleri tutanaklara geçirtebilenler tarihe not düştüler. Şimdi biz “GİZLİ”,”İVEDİ””KİŞİYE ÖZEL” ibareli, “okunduktan sonra imhası takdirinize arz” dipnotlu o notları paylaşıyoruz.” denildi.

KENAN EVREN BİRİNCİ SIRADA

Federasyon tarafından hazırlanan 3 ayrı listede toplam 1656 kişinin adı yer alıyor. Listede, emniyet müdürlüklerinde görevli olan kamu görevlilerinin, Diyarbakır, Mamak, Metris ve Amasya cezaevlerindeki kamu görevlilerinin, sıkıyönetim komutanlıkları savcı, hakim ve mahkeme üyelerinin, sağlık raporu vermeyen ya da yanlış sağlık raporu veren doktorların, üniversitelerdeki öğretim görevlilerinin, itirafçıların isimleri yer alıyor. “12 Eylül işkencecilerinin listesinin” ilk sırasında 12 Eylül darbesinin mimarları Kenan Evren ve Tahsin Şahinkaya ile hayatta olmayan dönemin kuvvet komutanları var.

Emek Dünyası

 

 

Bir cevap yazın