Rachel Corrie’nin ölümü cezasız kaldı!

İsrail yargısı, Rachel Corrie’nin 2003 yılında orduya ait bir buldozer tarafından ezilmesinin sadece bir kaza olduğuna hükmetti.

Gazze Şeridi’nde Filistinlilerin evlerini yıkmak üzere harekete geçen İsrail işgal ordusuna ait bir buldozerinin önüne geçerek yıkımı engellemeye çalışırken ezilerek öldürülen ABD vatandaşı barış gönüllüsü Rachel Corrie davasında karar verildi. 

Corrie ailesi, 23 yaşındaki kızlarının kasten ve yasadışı şekilde öldürüldüğü ve İsrail hükümetinin olayla ilgili güvenilir bir soruşturma yürütmediği gerekçesiyle Hayfa’da dava açmıştı.

Mahkeme açıkladığı kararda, olayın bir kaza olduğuna ve “devletin savaş zamanındaki eylemlerinden ötürü oluşan hiçbir zarardan sorumlu tutulamayacağına, herhangi bir askeri yetkilinin suçlu bulunmadığına ve tazminat verilmesine gerek olmadığına” hükmetti. 

Davanın yargıcı ayrıca Rachel Corrie’nin o an kendisini tehlikeli bölgeden uzaklaşarak kendisini kurtarabilecekken kaçmadığını belirterek, böylece ölümünden Rachel Corrie’yi sorumlu tutmuş oldu.

Corrie ailesi kararla ilgili basın açıklaması düzenleyecek.

Platform Haber

 

 

 

Bir cevap yazın