Emniyet Müdürlüğü’nde Başörtüsü Skandalı

Emniyet Genel Müdürlüğünün sosyal tesislerine girişte gündeme gelen kılık-kıyafet yönetmeliği, 28 Şubat süreciyle zirveye çıkan yasakçı zihniyetin varlığını yeniden gündeme getirdi.

İstanbul Emniyet Müdürlüğünün sosyal tesisleri kuruluş, görev ve çalışma yönetmeliğinin 63. maddesine göre sosyal tesislere girmek için kart başvurusu yapacak kadınların başlarının açık, erkeklerin ise sakalsız olması gerektiği ibaresi yer alıyor.

Yaşlı kadınlarda, halk arasında GATA Fiyonk’u tabir edilen baş örtme şekli yeterli görülüyor. Kurum çalışanları ve yakınları İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne ait İstanbul Polis Moral Eğitim Merkez Müdürlüğü internet sitesinde yer alan genelgenin düzeltilmesini istiyor.

Emniyet Genel Müdürlüğü’nün insan hakları ihlali yaptığını belirten Adalet-Der Genel Başkanı Avukat Emre Yurtalan, “Genel olarak insan hak ve özgürlüklerine aykırı bir durum. Kamu kurum ve kuruluşlarına herkesin özgürce girme hakkı vardır, bu bir insan hakları ihlalidir. Bu maddelerin Emniyet Genel Müdürlüğü’ne bağlı bir yapılanmada geçerli olması tam anlamıyla bir skandaldır. İçişleri Bakanlığına bağlı Emniyet Genel Müdürlüğü’nün bu yasağı genelgeyle devam ettirmesi ciddi bir ayıptır. Bu ayıbın derhal düzeltilmesi gerekiyor” dedi.

Kurum çalışanları ve yakınları İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne ait İstanbul Polis Moral Eğitim Merkez Müdürlüğü internet sitesinde yer alan genelgenin düzeltilmesini istiyor. Hukukçular da İçişlerine bağlı Emniyet Genel Müdürlüğü’nün bu yasağı genelgeyle devam ettirmesini, insan haklarına aykırı buluyor.

Eser Gedik

Milli Gazete

 

Bir cevap yazın