Rachel Corrie davasındaki karar canilere yeşil ışık!

El-Mizan İnsan Hakları Merkezi Müdürü Isam Yunus, Siyonist işgal mahkemesinin işgal ordusunun Amerikalı barış aktivisti Rachel Corrie’nin öldürülmesi olayında suçsuz bulmasını işgal yönetiminin ahlaki düşüklüğünü gösteren yeni bir skandal olduğunu söyledi.

Siyonist işgal mahkemesi, 2003’te bir gösteri sırasında işgal güçlerine ait bir buldozer tarafından ezilerek öldürülen Amerikalı barış eylemcisi Rachel Corrie’nin ailesinin işgal ordusu aleyhine açtığı davayı reddetmiş ve 28 Ağustos Salı günü açıkladığı kararda, devletin “savaş zamanındaki eylemlerinden ötürü oluşan hiçbir zarardan sorumlu tutulamayacağına” karar verdi ve Rachel Corrie’nin ölümünü “üzücü bir kaza” olarak nitelendirmişti.

El-Mizan İnsan Hakları Merkezi Müdürü Isam Yunus, konuyla ilgili bir bildiri yayınladı. Filistin Enformasyon Merkezi’ne ulaşan bildiride, böyle bir kararın ahlaki güce sahip olanlar tarafından alınamayacağını söyledi.

Suç için tüm şartların oluştuğunu ve işlenen suçun savaş suçları düzeyinde olduğunu belirten Yunus, Siyonist işgal mahkemesinin diğer işgal rejimi kurumları gibi işgal ordusunun cinayetlerini perdelediğini ifade etti.

Kararın işgal askerlerine daha çok cinayet işlemeleri için verilmiş yeşil ışık niteliğinde olduğunu söyleyen Yunus, kendisini hukukun üstünde ve dokunulmaz hisseden işgal askerlerinin daha çok cinayet işleyeceğine dikkat çekti.

Filistin Enformasyon Merkezi

 

 

Bir cevap yazın