Akyazı 291. hafta

Yeni eğitim öğretim dönemine kısa bir süre kala meslek liselerinin orta kısımlarının açılmasına imkan sağlayan düzenlemenin nasıl uygulanacağı konusunda tartışmalar yaşanmaktadır.4+4+4 sistemi ile birlikte ilk ve orta öğrenimde okul tercih etme özgürlüğünün sağlanmış olması ve Kuran-ı Kerim dersi ile peygamberimizin hayatının anlatıldığı siyer derslerinin seçmeli ders olarak okutulması eğitim özgürlüğü bakımından ciddi gelişmeler olarak görülmektedir. Bununla birlikte özellikle halkımızın büyük ilgi gösterdiği imam-hatip ortaokullarında yaşanan derslik sıkıntısının yanı sıra öğretmen açığının da yaşanacağı öngörülmektedir. Bu sorunların biran önce giderilmesi ve fiziksel alt yapı eksiklerinin tamamlanması amacıyla milli eğitim yetkililerinin gerekli önlemleri almasını istiyoruz.

Aynı zamanda imam-hatip liselerindeki mevcut müfredatın yetersizliği dikkate alındığında yeni açılan imam-hatip ortaokullarının da benzer sorunu yaşamaması için müfredatın gözden geçirilerek gerekli iyileştirmelerin yapılmasını talep ediyoruz. Dolayısıyla bu yıl ilk kez uygulanacak yeni eğitim sisteminin öğrencilerimizi mağdur etmeyecek şekilde ele alınmasını ve eğitimde fırsat eşitliğinden tüm insanlarımızın eşit olarak yararlanmasını bekliyoruz. 

28 Şubat mağduru olan ve yıllarca hapiste haksız yere tutulan Salih Mirzabeyoğlunun babası rahmetli olmuştur. Cezaevi Salih Mirzabeyoğluna, cenazeye katılmasına müsaade etmeyerek tekrar haksızlığa imza atmış oldular. Adalet bakanlığı, bu tür haksız yere cezaevlerinde tutulan insanların haklarını geri vermelerini gerektiğine inanıyoruz.

Diğer taraftan sınır komşumuz Suriye’de yaşanan baas zulmü ve katliam tüm hızıyla sürerken binlerce mazlum Suriyeli kardeşimiz ülkelerinden kaçarak Türkiye’ye sığınmaya çalışmaktadır. Kampların dolması nedeniyle yeni gelen sığınmacıların Suriye tarafında bekletildiği ve çok sayıda insanın zor durumda bulunduğu haberleri gelmektedir. BM Güvenlik Konseyinin vurdumduymazlığı ve çifte standardını Suriye’li mülteciler konusunda bir kez daha görmüş olduk. Sayıları yüzbine yaklaşan ve bu gidişle daha da artacak olan sığınmacıların korunması için tampon bölge oluşturulmasına uluslararası güç odakları sıcak bakmamakta ve adeta “bırakınız ölsünler” siyaseti izlemektedir. Bu ikiyüzlü politikanın bir sonucu olarak mazlum Suriye halkı acı çekmeye devam etmektedir.

Hükümetimizin tüm imkânları kullanarak Suriyeli kardeşlerimizin can ve mal güvenliğini sağlayacak barınma merkezlerini biran önce tamamlamasını ve kardeşlerimizi batılı ülkelerin insafına terk etmemesini istiyoruz. İnsani yardım kuruluşlarımızı ve sivil toplum örgütlerimizi de Suriye’li sığınmacı kardeşlerimize yardımcı olmaya davet ediyoruz.

Gelecek hafta cumartesi saat 12:30’da buluşmak üzere Allah’a emanet olunuz.

Akyazı Adalet Ve Özgürlükler Platformu Adına

SAKARYA İLİM ve HİKMET VAKFI SÖZCÜSÜ

Abdulkadir DİNÇ

 

Bir cevap yazın