Ankara 343. hafta eylemi

Platform bileşenlerinden MAZLUMDER Ankara Şubesi tarafından sivil ölümlere dikkat çekmek ve sivillere yönelik saldırıları tel’in etmek üzere Abdi İpekçi Parkı’nda fotoğraf sergisi ile başlayan eylem, Abdi İpekçi Parkı’ndan Kızılay Sakarya’ya beyaz önlüklerle yürüyüşle devam etti. İHH Ankara, Vahdet Vakfı ve Ankara İnanç Özgürlüğü’nün destek verdiği eylemde Sakarya Meydanı’nda basın açıklamasını Mazlumder Ankara Şube Başkanı Av. Şerife Gül Arıman yaptı. Açıklamanın ardından eylemciler, resim sergisi ve oturma eylemi gerçekleştirdiler.

Ankara İnanç Özgürlüğü Platformu 343. Hafta basın Açıklaması

BU İNSANLARIN SUÇU NEYDİ?

Gaziantep’in Şehitkamil ilçesinde bir araca yerleştirilen bombanın infilak etmesi sonucu, geçtiğimiz hafta 9 kişi hayatını kaybetmiş, 69 kişi de yaralanmıştır. Son beş yıl içerisinde gerçekleştirilen bombalı saldırılar sonucunda, hayatını kaybedenlerin sayısı 94’e , yaralanan sayısı ise 424’e yükselmiştir.

Kim tarafından ve hangi saikle gerçekleştirilmiş olursa olsun sivil/masum insanları bilerek ve isteyerek hedef alan menfur terör saldırılarını kınamak ve yüzlerce masumun hangi suçtan dolayı öldürüldüğünün hesabını sormak üzere bugün bir araya geldik.

Masumların hangi suçlarından dolayı öldürüldüklerini soruyoruz! Sivil hayatı çatışma alanına dönüştüren, masum insanların yaşam hakkını hiçe sayan, birlikte yaşama tecrübe ve birikimini yerlebir eden menfur saldırıların hangi davayı meşrulaştırdığını soruyoruz.

Bireylerin yaşam ve güvenlik haklarını ihlal eden, halkı hedef alan araçlarla, sivillerin yaşama alanlarına bırakılan bombalarla halk adına ne şekilde bir talep sunulabileceğini soruyoruz.

Toplumu derin acılara gömen, güvenlik duygusunu ortadan kaldıran, toplumsal buhranın derinleşmesine sebep olan katliamların, hangi sebebi makul ve anlaşılabilir gösterebileceğini soruyoruz.

Öldürenlerin ne için elini kana buladıklarını, hayatını kaybedenlerin ne için öldüğünü, sakat kalanların ne için yarım kaldıklarını anlamadıkları, çocukların hayatını kaybettiği bu kanlı sürecin ne zaman son bulacağını soruyoruz?

İnsan yaşamı ve özgürlükleri üzerinden siyaset yapılamaz, çatışma alanı üretilemez. İnsan bir meta olarak kullanılamaz ve bir pazarlık aracı yapılamaz. İnsan yaşamını ve toplum huzurunu hedef almak, tüm topluma ölüm korkusu yaşatmaktır.

MAZLUMDER olarak, nereden gelirse ve kime karşı olursa olsun başta yaşam hakkı olmak üzere insan hakkı ihlali doğuran tüm tutum ve eylemleri reddettiğimizi ve kınadığımızı belirtiyor, hayatını kaybedenlere rahmet, acılı ailelerine başsağlığı diliyoruz.

Ayrıca, kişilerin yaşam hakkının teminat altına alınması için devletin de gereken önlemleri alması gerektiğini; koruyamadığı vatandaşları için devletin sorumluluk sahibi olduğunu, teröre karşı açılacak en büyük savaşın, barış ortamını sağlamak olduğunu hatırlatıyoruz.

Av. Şerife Gül ARIMAN

Mazlumder Ankara Şube Başkanı

 

Bir cevap yazın